Odbudowa Pałacu Saskiego. Dziś uroczyste przekazanie projektu ustawy

Prezydent Andrzej Duda w środę, o godz. 12.30, na pl. Piłsudskiego w Warszawie przekaże na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego. To będzie wejście w nowy etap w procesie odbudowy - mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski.

2021-07-07, 08:00

Odbudowa Pałacu Saskiego. Dziś uroczyste przekazanie projektu ustawy
3 maja 1927 r. Defilada wojskowa na Placu Saskim. W tle po lewej - Pałac Saski. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przekazanie projektu Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie odbędzie się w obecności najwyższych władz Rzeczypospolitej oraz zaproszonych przedstawicieli wszystkich sił politycznych.

Powiązany Artykuł

plac piłsudskiego pałac saski free nac gov 1200 .jpg
Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent powołał zespół do opracowania projektu ustawy

W trakcie uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Realizacja deklaracji z 2018 roku

Projekt ustawy, będący prezydencką inicjatywą ustawodawczą, został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa".

Jego powstanie jest efektem zobowiązania, które prezydent złożył 11 listopada 2018 roku, w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent podpisał wtedy deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

REKLAMA

Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił, że "projekt ustawy dotyczącej odbudowy jest wyrazem konsekwencji pana prezydenta i stanie się punktem zwrotnym w historii Pałacu Saskiego". - Za sprawą tego projektu przechodzimy od dyskusji i debaty do samego procesu odbudowy, a przyjęcie tej ustawy rozpocznie proces inwestycyjno-budowalny - podkreślił.

Czytaj również:

Miejsce instytucji kultury i administracji publicznej

Powiązany Artykuł

grób nieznanego żołnierza plac piłsudskiego free shutt 1200 .jpg
Prezydent: odbudowując pałace Saski i Brühla, stworzymy znak naszych tradycji, tożsamości i dokonań

W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako siedziba Senatu.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej