"Jest spełnieniem obietnicy prezydenta". Szefowa KPRP o odbudowie Pałacu Saskiego

Grażyna Ignaczak-Bandych zaznaczyła, że deklaracja o odbudowie Pałacu Saskiego była ważnym elementem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiedziała też, że jest ona spełnieniem obietnicy prezydenta Andrzeja Dudy. 

2021-07-07, 21:40

"Jest spełnieniem obietnicy prezydenta". Szefowa KPRP o odbudowie Pałacu Saskiego

W środę prezydent przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Powiązany Artykuł

Prezydent PAP 1200.jpg
Prezydent przekazał marszałek Sejmu projekt ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego i innych zabytków Warszawy

W programie "Gość Wiadomości" w TVP Info minister Grażyna Ignaczak-Bandych zaznaczyła, że deklaracja o odbudowie była ważnym elementem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Bardzo ważnym elementem tych obchodów i podkreślenia mocy państwowości państwa, które trwa, ma siłę odbudować się, które będzie takim symbolicznym zakończeniem odbudowy Warszawy  - mówiła szefowa kancelarii prezydenta. - Andrzej Duda złożył deklarację i ta deklaracja ziściła się dzisiaj w postaci projektu ustawy. To moc współpracy. Ten projekt się rodził w wielomiesięcznych przygotowaniach, rozmowach, konsultacjach - podkreśliła. 

Posłuchaj

Szefowa Kancelarii Prezydenta o odbudowie Pałacu Saskiego. (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Historia Pałacu Saskiego 

Powiązany Artykuł

Pałac Saski NAC 1200.jpg
"Niech to będzie dzieło ponadpartyjne, łączące Polaków". Premier o odbudowie Pałacu Saskiego

Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W I połowie XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny i rozpoczął jego przebudowę. Był własnością królów Saksonii aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów był własnością rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później trafił na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego.

W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, gdzie w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej