Mazowiecki sanepid zbroi się do dalszej walki z COVID-19. Nowy sprzęt rozpozna mutacje koronawirusa
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie wykonuje już badania w kierunku wykrywania i oznaczania mutacji koronawirusa. Laboratorium warszawskiego sanepidu jest jednym z sześciu w Polsce, które mają aparaturę do sekwencjonowania wirusa.
2021-07-08, 18:49
Dzięki nowej aparaturze wzrośnie szybkość wykrywania mutacji wirusa SARS-Cov-2. -Jest to wyzwanie, z którym będziemy mierzyć się w czasie czwartej fali COVID-19 - powiedział Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Przemysław Rzodkiewicz.
Powiązany Artykuł

Ministerstwo Zdrowia: 93 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 19 osób z COVID-19
Do tej pory w Polsce potwierdzono 119 mutacji Delta koronawiursa SARS-CoV-2.
"Skuteczne ograniczenie łańcuchów zakażeń"
P.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka powiedział podczas prezentacji laboratorium, że w ciągu tygodnia będzie można tu sekwencjonować nawet 480 próbek. - Jest to urządzenie, które pozwala badać genetykę wirusa, określać dokładnie jego strukturę. W zakresie działań przeciw epidemicznych pokazuje, jak kształtuje się ognisko, jak ewentualnie dochodzi do łańcucha zakażeń i w konsekwencji pozwala na skutecznie działania w zakresie ograniczania łańcuchów zakażeń - wyjaśniał.
Posłuchaj
Główny Inspektor Sanitarny zaznaczył też, że w walce z koronawirusem kluczową rolę odgrywają szczepienia. - To jest kierunek, który w zdecydowanym stopniu może ograniczyć łańcuchy zakażeń, czyli rozprzestrzeniania się COVID-19 - podkreślił.
REKLAMA
Czytaj także:
- WHO ostrzega przed pochopnym znoszeniem restrykcji przeciwepidemicznych
- Wielka Brytania: najwyższa w trzeciej fali liczba zakażeń. Efekt szczepień jest jednak widoczny
- Ekspert: rozprzestrzenianie się wirusa sprzyja pojawianiu się kolejnych wariantów
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że dzięki sekwencjonowaniu możemy nie tylko wykryć wirusa, ale prześledzić ścieżkę jego wędrówki. - To bardzo ważne w zakresie decyzji dotyczących obostrzeń, kwarantanny czy izolacji. Uruchomienie sekwenatora daje nam nową jakość do walki z epidemią. Nie tylko tą, ale także każdą inną w przyszłości. To także źródło informacji o mutacjach wirusa - dodał.
Posłuchaj
Poza Warszawą, laboratoria sanepidu, w których możliwe jest sekwencjonowanie wirusa są w Olsztynie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie oraz Katowicach. Rząd przeznaczył 6, 5 miliona złotych na doposażenie tych placówek.

mbl
REKLAMA
REKLAMA