X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zatwierdzenie w Senacie będzie formalnością". Kulesza o wyborze nowego RPO

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:55
- Wszystko wskazuje na to, że zatwierdzenie w Senacie kandydatury prof. Marcina Wiącka na RPO będzie tylko formalnością; nie spodziewam się, by mógł on ulegać naciskom polityków, którzy go zgłosili, czyli polityków Prawa i Sprawiedliwości - ocenił przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.
Siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie
Siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

W czwartek Sejm powołał kandydata PiS i opozycji na RPO prof. Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Do tej pory parlament pięciokrotnie bezskutecznie próbował wybrać następcę Adama Bodnara.

Marcin Wiącek free 1200.jpg
Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydat klubu PSL-Koalicja Polska z poparciem PiS

Kandydaturę prof. Wiącka poparło 380 posłów, przeciw było 3, a 43 wstrzymało się od głosu. Aby mógł on objąć tę funkcję, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat, co w ocenie Kuleszy prawdopodobnie nastąpi. A wtedy - jak powiedział - "zakończy się ta cała szopka". - Wszystko wskazuje na to, że zatwierdzenie tej kandydatury jest tylko formalnością - podkreślił.

Pytany dlaczego posłowie Konfederacji byli bardzo podzieleni podczas czwartkowego głosowania, gdyż tylko jeden poparł tę kandydaturę (Artur Dziambor), dwóch było przeciw (Krystian Kamiński i Dobromir Sośnierz), trzech wstrzymało się (Kulesza, Krzysztof Bosak i Michał Urbaniak), a pięciu w ogóle nie głosowało, Kulesza wyjaśnił, że każdy z posłów koła dokonywał indywidualnej oceny, gdyż uznano, że "wybory personalne nie są tak proste, jak głosowania nad konkretnym przepisem, którego skutki dla obywateli możemy ocenić".

"Ocena tej kandydatury się nie zmieniła"

Dodał, że ocena kandydatury prof. Wiącka w Konfederacji "nie zmieniła się w ciągu ostatniego miesiąca, w przeciwieństwie do większości posłów PiS".

Kulesza zaznaczył, że docenia przygotowanie merytoryczne, wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie prof. Wiącka, jednak nie podziela jego wizji sprawowania urzędu RPO.

- Polega ona na dążeniu do rozszerzania kompetencji RPO także na sprawy na linii obywatel-obywatel, czego przykładam była ingerencja poprzedniego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawę łódzkiego drukarza. W wyniku tej interwencji przedsiębiorca przegrał sprawę w sądzie w sporze z obywatelem - powiedział Kulesza.

Pytany, czy jego zdaniem, prof. Wiącek będzie rzecznikiem niezależnym politycznie, Kulesza przyznał, że co do tego nie ma wątpliwości. - Gdybym tylko pod tym względem oceniał tę kandydaturę, to zagłosowałbym za. Nie spodziewam się, by mógł ulegać naciskom polityków, którzy go zgłosili, czyli polityków Prawa i Sprawiedliwości - powiedział szef koła Konfederacji.

Prof. Wiącek był jedynym zgłoszonym na ten urząd kandydatem (popiera go zarówno PiS, jak i większość opozycji). Kandydaturę Wiącka zgłosił klub Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści, klub Lewicy, klub Prawo i Sprawiedliwość, oraz koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy.

bartos

Czytaj także

Czerwińska: cieszymy się, że impas związany z wyborem RPO się zakończył

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 18:35
- Liczymy, że Marcin Wiącek uzyska poparcie również w Senacie - powiedziała rzecznik PiS Anita Czerwińska po wyborze Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń