"Jesteśmy państwem suwerennym". Anna Kwiecień o projekcie zmiany ustawy o radiofonii i telewizji
- To kolejny obszar, kiedy inne państwa mające zdecydowanie niezależną politykę w zakresie wymiaru sprawiedliwości czy mediów, dominujące w UE, uważają że im wolno więcej - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość).
2021-07-09, 18:42
Grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. Propozycje w nim zawarte uderzyłyby w kontrolowany przez spółkę Polish Television Holding BV, należącą do amerykańskiego koncernu Discovery, TVN. Mogłoby to doprowadzić do problemów z koncesją dla wszystkich kanałów z TVN Grupy Discovery.
Powiązany Artykuł
"Projekt związany z potrzebą ochrony polskiego rynku". Lichocka o propozycji zmian prawa medialnego
Anna Kwiecień podkreślała, że nowe regulacje idą w kierunku standardów obowiązujących m.in. we Francji czy Niemczech. - Ta ustawa ma gwarantować, że w podmiotach działających na polskim rynku medialnym, dominujące będą polskie udziały - stwierdziła.
Poseł komentowała opinie mówiące o zagrożeniu demokracji w Polsce, jakie spowodować może nowelizacja ustawy. - Nie tak dawno prezydent USA Donald Trump został odcięty od kilku komunikatorów, wtedy nikt nie poczuwał się do rozdzierania szat i mówienia o zagrożeniu demokracji. Polska jest państwem absolutnie demokratycznym i żadne wartości demokratyczne nie są zagrożone, staramy się dostosować nasze prawo do standardów, które obowiązują także w państwach, które bardzo często mówią o demokracji - zaznaczyła.
- Wolnymi krokami chcemy dochodzić do standardów, jakie są w Niemczech czy Francji, dojrzałych demokracjach. Widzimy, że nie jest to droga łatwa (…) próbuje się nas dyscyplinować, narzucać swoją wizję prawa. Nie godzimy się na to. Jesteśmy państwem suwerennym i mamy prawo do podejmowania swoich decyzji, parlamentarzyści mają prawo do przygotowywania swoich ustaw - podkreślała.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak zauważyła Anna Kwiecień, niektóre z państw UE uważają, że m.in. w kwestiach dotyczących mediów czy wymiaru sprawiedliwości wolno im więcej. - My się na to nie zgadzamy, nie tak rozumiemy suwerenność, solidarność i sprawiedliwość w UE, nie tak odczytujemy kwestie związane z prawami traktatowymi - powiedziała
W dalszej części audycji także komentarz do wyborów Rzecznika Praw Obywatelskich.
Czytaj także:
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Rozmowa PR 24
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Anna Kwiecień
Data emisji: 09.07.2021
Godzina emisji: 17.36
REKLAMA
REKLAMA