X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami trafi do Sejmu do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 14:29
- Na koniec trwającego obecnie pilotażowego etapu realizacji projektu Centrów Usług Społecznych chciałbym przedłożyć projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie. Mamy już konkretne spostrzeżenia, co można uzupełnić - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami rządu w sprawie centrów usług społecznych i innych inicjatyw prezydenckich w sferze społecznej
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami rządu w sprawie centrów usług społecznych i innych inicjatyw prezydenckich w sferze społecznejFoto: PAP/Marcin Obara

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu m.in. w sprawie Centrów Usług Społecznych. Ze strony rządowej bierze w nim udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

maląg free twitter 1200.jpg
Marlena Maląg: Polski Ład stawia w centrum rodzinę

- Sprawy społeczne leżą nam na sercu w Kancelarii Prezydenta i nie od dziś się nimi zajmujemy. Dlatego poprosiłem o spotkanie, bo chcieliśmy porozmawiać na temat przyszłych działań dotyczących trzech zasadniczo można powiedzieć obszarów w kwestii realizacji instytucji Centrów Usług Społecznych - powiedział prezydent podczas spotkania. Podkreślił, że chodzi m.in. o to, jakie zmiany ewentualnie wprowadzić w obowiązujących już obecnie w tym zakresie przepisach oraz w jaki sposób byłoby dobrze finansować centra, "by mogły się rozwijać jak najlepiej".

Andrzej Duda oznajmił, że chce również rozmawiać o projektach dwóch ustaw, nad którymi prace trwają obecnie w Kancelarii Prezydenta - dotyczącego asystencji osobistej osoby niepełnosprawnej oraz projektu ustawy o działalności pomocowej.

Czytaj także:

- Znajdujemy się w finalnym okresie prac rządu nad dokumentami programującymi szeroko rozumianą politykę społeczną w aspekcie wykorzystywania funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 - powiedział prezydent, podkreślając, że Polski Ład i Strategia Demograficzna "też będą miały tu znaczenie". Andrzej Duda zaznaczył, że "interes publiczny wymaga tego, by programowanie strategiczne było jak najbardziej skoordynowane", co pozwoli na prowadzenie spójnej polityki.

Posłuchaj
00:32 11187856_1.mp3 Andrzej Duda: obecnie jest ponad 50 Centrum Usług Społecznych, które już funkcjonują (IAR)

Pilotaż do końca 2022 roku

Prezydent przypomniał, że projekt Centrów Usług Społecznych jest już wdrażany na mocy ustawy sprzed kilku lat, a Kancelaria Prezydenta wspierała i wspiera ich powstawanie. - Mamy tu już doświadczenia, ale w związku z tym mamy także już i konkretne spostrzeżenia co do tego, gdzie można by poprawić, uzupełnić, żeby to co jest funkcjonowało jeszcze lepiej - zaznaczył.

Zauważył, że wdrażanie projektu centrów zostało rozłożone na trzy fazy - obecnie trwa okres pilotażowy do końca 2022 roku. - Na koniec okresu pilotażowego chciałbym przedłożyć prezydencki projekt nowelizacji ustawy, który uwzględni te wszystkie doświadczenia zebrane w okresie pilotażowym - zadeklarował Andrzej Duda.

Kolejne etapy mają prowadzić - jak mówił - do pełnego upowszechnienia centrów w skali ogólnopolskiej. - Zależy mi, by w tym okresie, gdy ja pełnię funkcję prezydenta Rzeczypospolitej udało się zrealizować fazę drugą i przejść do fazy trzeciej. Tutaj bardzo liczę na dobrą współpracę z rządem - powiedział prezydent.

Czytaj także:

Przełomowa ustawa

niepełnosprawni FREE 1200_660.jpg
Prof. Rymsza: Rada ds. Społecznych zajmie się m.in. asystencją osobistą osób z niepełnosprawnością

Poinformował, że do końca 2021 roku chciałby złożyć w Sejmie - jako prezydencką inicjatywę ustawodawczą - projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

- Zapewnienie szerszej dostępności usług asystencji osobistej jest jednym z najważniejszych postulatów formułowanych przez środowiska osób z niepełnosprawnościami. Te usługi powinny być powszechnie dostępne, a zarazem organizowane i profilowane z uwzględnieniem różnych potrzeb i ograniczeń, w zależności od tego, jaki jest charakter tych niepełnosprawności, które dana osoba ma - mówił Andrzej Duda.

Wskazywał, że zapewnienie asystencji osobistej będzie momentem przełomowym dla osób z niepełnosprawnościami, a także "zmieni oblicze naszego kraju".

Prezydent podkreślił, że to, na ile osoby z niepełnosprawnościami mają wewnętrzne poczucie, że są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa jest wskaźnikiem, że państwo jest cywilizowane i nowoczesne. - Mam nadzieję, że Polska, dzięki tym rozwiązaniom, takim właśnie państwem będzie się stawała w coraz większym stopniu - dodał.

Zmiany w metodyce profesjonalnego pomagania

niepełnosprawność praca 1200x660.jpg
Niepełnosprawność nie oznacza wycofania z życia społecznego

Prezydent poinformował też o trwających pracach nad prezydenckim projektem ustawy o działalności pomocowej. - Rozwój usług społecznych wymaga nie tylko odpowiedniej formuły organizacyjno-koordynacyjnej, co mają zapewnić Centra Usług Społecznych, ale także integracji i wzmocnienia specjalistów świadczących te usługi. Rozwój wsparcia środowiskowego wymaga ponadto odpowiednich zmian w metodyce profesjonalnego pomagania - mówił Andrzej Duda.

Ocenił, że potrzebne jest dowartościowanie działań na rzecz wzmocnienia i rozwoju kadry specjalistów reprezentujących różne profesje i zawody pomocowe.

st

Czytaj także

Para prezydencka w Dniu Osób Niepełnosprawnych: pomagajmy tym, którzy pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 12:05
- Te osoby bardzo często walczą ze stereotypami, z uprzedzeniami i pokonują bariery, które wydają się nie do pokonania. Nie bójmy się niepełnosprawności - zaapelowali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Program inwestycji na niewyobrażalną skalę". Prezydent o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 15:15
- Potrzebujemy ogromnie tych inwestycji, one generują nowe miejsca pracy, ale przede wszystkim one oznaczają rozwój kraju - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Trzciany (woj. małopolskie).
rozwiń zwiń