Prof. Rymsza: Rada ds. Społecznych zajmie się m.in. asystencją osobistą osób z niepełnosprawnością
- Przygotowaniem projektów dotyczących asystencji osobistej osób niepełnosprawnych, dot. przedłużenia aktywności zawodowej osób starszych i monitorowania działalności Centrów Usług Społecznych zajmie się prezydencka Rada ds. Społecznych - przekazał jej szef prof. Marek Rymsza.
2021-05-31, 21:02
Powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada ds. Społecznych obradowała w poniedziałek. Szef Rady oraz doradca prezydenta prof. Marek Rymsza przekazał, że podczas spotkania wyłoniono trzy zespoły zadaniowe, które będą odpowiadać za przygotowanie inicjatyw dotyczących asystencji osobistej osób niepełnosprawnych, przedłużenia aktywności zawodowej osób starszych oraz monitorowania działalności Centrów Usług Społecznych.
Powiązany Artykuł
"Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują prawa do normalnego życia". Wdówik o aborcyjnych decyzjach PO
Prof. Rymsza dodał, że inicjatywa dotycząca asystencji osobistej ma ułatwić osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie. - W tej chwili w Polsce taka usługa jest, ale nie w formie rozwiązania systemowego, w wymiarze, który umożliwiłby osobie niepełnosprawnej samodzielne funkcjonowanie - zauważył.
- Mamy liczne przykłady potwierdzające, że gdyby osoba z niepełnosprawnością miała zapewnioną taką usługę np. przez cztery godziny dziennie, nie musiałby mieszkać w Domu Pomocy Społecznej - dodał.
Według prof. Rymszy inicjatywa regulowałaby też kwestie osób, które miałyby takie usługi świadczyć. - Ma to być rozwiązanie, które jest korzystne i dla tych, którzy z usług korzystają i dla tych, którzy je świadczą. Pan prezydent chciałby, aby taka regulacja w ośrodku prezydenckim powstała - zaznaczył.
REKLAMA
- "Odciążyć członków rodzin, opiekunów". Paweł Wdówik o programie "Opieka Wytchnieniowa"
- Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym zaszczepią się bez kolejki
- Szczepienia osób niepełnosprawnych. Szef KPRM przedstawił szczegóły
Zarządzanie w przedsiębiorstwach i rynku pracy
Druga inicjatywa, którą podejmie Rada ma dotyczyć problematyki zarządzania w przedsiębiorstwach i rynku pracy. - Chodzi o rozwiązania, które korzystnie wpływałyby na przedłużenie aktywności zawodowej przez osoby starsze, ale w takiej formule, aby wykorzystać kwestie dotyczące szkoleń, ułatwiające kontynuowanie aktywności zawodowej, aby osoby starsze nie były wypychane z przedsiębiorstw - podkreślił prof. Rymsza.
Poinformował, że efektem działań zespołu, podobnie jak w przypadku asystencji osobistej osób z niepełnosprawnością, ma być projekt ustawy.
Powiązany Artykuł
Paweł Wdówik: rząd jest zdeterminowany zmieniać sytuację osób z niepełnosprawnościami
Monitorowanie CUS-ów
Trzeci zespół zadaniowy wyłoniony podczas poniedziałkowego posiedzenia ma zająć się monitorowaniem Centrów Usług Społecznych, powstających na podstawie prezydenckiej ustawy w tej sprawie. - Chcielibyśmy śledzić doświadczenia samorządów terytorialnych przy założeniu, że zgodnie z zapisami ustawy, na koniec 2022 ma być przedstawione w parlamencie rządowe sprawozdanie z realizacji CUS-ów - zaznaczył prof. Rymsza.
REKLAMA
- Chcielibyśmy monitorować doświadczenia samorządów, aby równolegle ze sprawozdaniem rządowym przygotować ewentualną nowelizację przepisów, która wykorzystywałaby te doświadczenia - dodał.
Prof. Rymsza poinformował również, że kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Społecznych odbędzie się 21 czerwca w formule zdalnej.
jbt
REKLAMA