more_horiz
Wiadomości

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ruszy w 2033 r. Naimski wskazał jej lokalizację

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:38
- Elektrownia atomowa w Polsce powstanie na Pomorzu Gdańskim - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Zgodnie z planami rządu, budowa elektrowni atomowej ma zostać ukończona w 2033 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak mówił, decyzję o lokalizacji poznamy na przełomie 2022 i 2023 roku. Rozważane są dwa punkty na Pomorzu Gdańskim i jeden z nich będzie wybrany. W tej chwili opracowywane są raporty środowiskowe i lokalizacyjne. Wcześniej informowano, że chodzi o Lubiatowo Kopalino i Żarnowiec.

Posłuchaj
00:20 naimski atom.mp3 Piotr Naimski o decyzji ws. lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce (IAR)

 

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Polska stawia na energetykę jądrową. Przeznaczy na nią 105 mld zł

Bezpieczne i stabilne

Naimski podkreślił, że "niezbędnym elementem dla nowego kształtu polskiej energetyki jest zbudowanie całego sektora energetyki nuklearnej". Jak dodał, jest to źródło, które dostarcza energię niezależnie od pory dnia i pogody w tzw. podstawie, czyli jest bezpieczne i stabilne.

Czytaj także:

Ponadto elektrownia atomowa nie emituje dwutlenku węgla, w związku z tym dla klimatu, dla tych strategii klimatycznych, które są podstawą decyzji w UE w tej chwili, jest obojętna, jest przyjazna - dodał. 

Pełnomocnik rządu ds strategicznej infrastruktury energetycznej wskazał, że energetyka atomowa daje również zaplecze i zabezpieczenie dla bardziej wrażliwych odnawialnych źródeł energii. 

Do atomu przez gaz

premier fb free facebook 1200.jpg
Elektrownia jądrowa powstanie w Wielkopolsce? Premier podał planowaną lokalizację

- Jeżeli w ciągu 30 lat węgiel przestanie być źródłem energii w Polsce to musimy czymś to zastąpić i będziemy zastępowali energetyką jądrową - powiedział Piotr Naimski.

W Programie 1 Polskiego Radia Naimski przekazał, że teraz, w ciągu kilku najbliższych lat, będziemy też budować elektrownie gazowe. - W takiej ilości, żeby zamykane z konieczności elektrownie węglowe móc zastąpić tymi, które się szybciej buduje, bo elektrownie gazowe można budować szybciej niż jądrowe - wskazał. 

W 2020 r. rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW.

IAR/PR1/fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem