X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolarski: Pałac Saski będzie to ogromna przestrzeń dla instytucji edukacyjnych i instytucji kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:09
- W przypadku takich przedsięwzięć jak odbudowa Pałacu Saskiego finanse są niezwykle ważnym, ale nie jedynym kryterium - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Archiwalne zdjęcie Pałacu Saskiego
Archiwalne zdjęcie Pałacu SaskiegoFoto: nac.gov.pl

Pytany, jaki jest sens odbudowy Pałacu Saskiego, przypomina, że "to wypełnienie zobowiązania prezydenta z 11 listopada 2018 r. "Prezydent podpisał wtedy deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości" - mówi Kolarski.

Zamek Berlin 1200 Forum.png
Pałac Saski jak zamek w Berlinie? Dzieje odbudowy jednego z symboli stolicy Niemiec

"Funkcje publiczne i użytkowe"

Dodaje także, że "odbudowa ma wymiar symboliczny, ale nie mniej ważne są też funkcje publiczne i użytkowe". -Chodzi o gmachy, które są świadectwem historii, od Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przez wiek XIX, ze szczególnym uwzględnieniem II Rzeczypospolitej, także symbolem wielkości i tragedii losów Rzeczypospolitej. To nawiązanie do ciągłości dziejów - podkreśla prezydencki minister.

- A z drugiej strony pokazanie, że Rzeczpospolita czerpie ze swojego dziedzictwa, budując nowoczesne państwo, bo budynki zachowają historyczną formę, ale będą zbudowane według nowoczesnych standardów i będą wypełniać nowoczesne funkcje publiczne. I wreszcie, odbudowa pałacu będzie dokończeniem odbudowy stolicy zniszczonej podczas II wojny światowej - przypomina.

Dopytywany, jakie instytucje będą tam ulokowane, Kolarski zaznacza, że odbudowany zostanie nie tylko Pałac Saski, ale cała zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego, w tym kamienice przy ulicy Królewskiej oraz pałac Brühla. - W kamienicach przy Królewskiej znajdzie siedzibę Mazowiecki Urząd Wojewódzki, który opuści warszawski ratusz. Pałac Brühla, dawniej siedziba ministerstwa spraw zagranicznych, zostanie siedzibą Senatu, dziś pracującego w budynkach należących do Sejmu - wyjaśnia. - Natomiast Pałac Saski będzie to ogromna przestrzeń dla instytucji edukacyjnych i instytucji kultury. Będzie ona dostępna dla wszystkich obywateli - zapewnia.

Czytaj także:

Pytany o koszty przedsięwzięcia, Kolarski mówi, że obecnie koszt jest szacowany na ok. 2 mld 450 mln zł. Przypomina także, że zgodnie z zapowiedzią marszałek Sejmu Elżbiety Witek ustawa szybko trafi pod obrady Sejmu. - Jej uchwalenie rozpocznie właściwy proces inwestycyjno-budowlany. Myślę, że za dwa, trzy lata zostanie wbita pierwsza łopata - dodaje Kolarski.

W rozmowie poruszono także kwestię spółki, która będzie realizować projekt. - W ustawie jest mowa o Spółce Celowej, Radzie Nadzorczej i Radzie Odbudowy - wskazuje Kolarski. - Rada Odbudowy funkcjonować będzie jako ciało opiniodawcze-doradcze przy ministrze kultury i skupi przedstawicieli prezydenta, premiera, ministra obrony narodowej, prezydenta m.st. Warszawy, generalnego konserwatora zabytków oraz dwóch wybranych przez ministra kultury. Natomiast o kształcie spółki będą decydowali przedstawiciele władz Rzeczypospolitej - wyjaśnia.

- W radzie nadzorczej będą przedstawiciele prezydenta, premiera, ministra finansów, prezydenta m.st. Warszawy oraz dwóch wskazanych przez ministra kultury – który będzie miał decydujący głos ze względu na charakter przedsięwzięcia - dodaje. Zaznacza również, że to przedsięwzięcie jest wpisane do Polskiego Ładu.

dz

Czytaj także

Magdalena Gawin: dysponujemy planami Pałacu Saskiego i chcemy go odtworzyć jeden do jednego

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 15:00
- Dysponujemy pełnymi planami, rzutami Pałacu Saskiego z lat międzywojennych. Możemy go odtworzyć jeden do jednego - powiedziała w poniedziałek wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Polacy sądzą o odbudowie Pałacu Saskiego? Sprawdź najnowszy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:31
49 proc. osób popiera odbudowę Pałacu Saskiego, 24 proc. jest jej przeciwna, a 27 proc. nie ma w tej kwestii zdania - wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac Saski – coraz bliżej odbudowy symbolu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 13:53
Dzięki projektowi ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, realnych kształtów nabiera plan odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, zrównanego z ziemią w czasie II wojny światowej. Jak ważny będzie dla Polaków zrekonstruowany gmach przy placu Piłsudskiego, mówi prof. Wojciech Antoni Fałkowski, dyrektor Zamku królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń