Ustawa ws. odbudowy Pałacu Saskiego. Sejmowa komisja kultury skierowała projekt do II czytania
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu skierowała do II czytania projekt specustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Jest to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Komisja rekomenduje uchwalenie projektu wraz z poprawkami przyjętymi na jej posiedzeniu.
2021-07-20, 16:53
Prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówi, że dotychczasowe nieudane próby rekonstrukcji tego obszaru uzasadniają potrzebę wprowadzenia projektu i poddania tego terenu szczególnemu reżimowi prawnemu. Stwierdza, że wskazuje on budynki, które mają podlegać odbudowie i określa ich przeznaczenie na potrzeby Kancelarii Senatu, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i innych podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną i społecznie użyteczną. Podkreśla, że inwestorem inwestycji będzie Skarb Państwa.
Powiązany Artykuł
Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk sztuki: udział Niemców w tym przedsięwzięciu służyłby pojednaniu
Uwagi do projektu zgłosiły m.in. władze Warszawy. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski zwrócił uwagę na to, że proponowane przepisy odbierają uprawnienia włodarza miasta w zakresie ładu przestrzennego. W jego ocenie stoi to w sprzeczności z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym i interesem mieszkańców Warszawy.
- "Miejsce szczególne dla historii II RP". Jerzy Bombczyński o odbudowie Pałacu Saskiego
- "Miejsce wpisane w nasze dzieje i historię". Prof. Wysocki o odbudowie Pałacu Saskiego
Do tych uwag odniósł się poseł PiS Marek Suski, który stwierdził, że odbudowa Pałacu Saskiego musi zostać zrobiona bardzo dobrze. W jego ocenie jest to możliwe tylko bez udziału prezydenta Warszawy. Marek Suski stwierdził, że włodarz stolicy nie radzi sobie z zarządzaniem oczyszczalnią ścieków czy naprawą rurociągów. Dodał, że skoro tak, to prezydent Warszawy nie przeprowadziłby sobie także z odbudową Pałacu Saskiego.
REKLAMA
Historia Pałasu Saskiego
Odbudowa Pałacu Saskiego była planowana od dawna. Myślano o tym już podczas wojny, kiedy Warszawa leżała w gruzach, a potem taką propozycję wysunął również prezydent Warszawy, i późniejszy prezydent Polski - Lech Kaczyński. Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W I połowie XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny i rozpoczął jego przebudowę. Był własnością królów Saksonii aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów był własnością rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później trafił na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego. W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, gdzie w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy. Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.
bf
REKLAMA