more_horiz
Wiadomości

Sprawa zabójstwa gen. Marka Papały. Prokuratura złożyła apelacje ws. uniewinnienia "Patyka"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:24
Prokuratura Regionalna w Łodzi złożyła apelację od wyroku uniewinniającego Igora M., ps. Patyk, od zarzutu zabójstwa byłego szefa policji gen. Marka Papały. Miesiąc temu, sędzia Mariusz Iwaszko, przewodniczący składu orzekającego ukończył 65-stronicowe uzasadnienie wyroku w tej sprawie.
Gen. Marek Papała
Gen. Marek PapałaFoto: PAP/CAF/Jacek Turczyk

Pisemne uzasadnienie wyroku sądu w tej sprawie jest gotowe od 14 czerwca br., liczy ono kilkadziesiąt stron. Otrzymanie pisemnego uzasadnienia przez stronę otworzyło formalną drogę do złożenia apelacji. Z tej drogi skorzystali Łódzcy śledczy, którzy zamierzają walczyć o skazanie "Patyka" i innych oskarżonych przed Sądem Apelacyjnym w WarszawieW końcu października zeszłego roku warszawski SO uniewinnił Igora M. ze wszystkich postawionych mu zarzutów, w tym głównego zarzutu zabójstwa gen. Papały.

papała arch pap 1200.jpg
Przypadkowe zabójstwo gen. Papały? Pasztelański: stoję na stanowisku, że to był spisek

Kradzież samochodu

Igor M. ps. Patyk (w czasie programu ochrony świadka zmienił nazwisko z Ł. na M.) to były złodziej samochodowy i świadek koronny. To on, zdaniem łódzkich śledczych, miał 25 czerwca 1998 r. oddać śmiertelny strzał do gen. Marka Papały, wysiadającego na parkingu bloku przy ul. Rzymowskiego. Co ciekawe, śledczy uznali, że zabójstwo miało być wynikiem tragicznego zbiegu okoliczności. – Sprawcy nie mieli świadomości, komu chcieli ukraść auto. Stąd przypadkowość tego zdarzenia. Wydaje się, że mogło to spotkać każdą inną osobę, która spełniała określone warunki – mówił przed laty Jarosław Szubert, jeden z referentów sprawy.

Czytaj także:

Oprócz "Patyka" o zabójstwo oskarżonych było jeszcze sześciu innych złodziei samochodów. Jeden z nich, Mariusz M., miał wg. śledczych być na miejscu zbrodni i brać udział w próbie kradzieży daewoo espero generała. Gdy w 2012 r. doszło do zatrzymań "Patyka" i Mariusza M., obaj usłyszeli zarzuty zabójstwa. Już wtedy pojawiły się wątpliwości, dlaczego dwie osoby mają zarzut zabójstwa, skoro zabójstwo było przypadkowe, a sprawcy nie chcieli nikogo zabijać, ale "tylko" ukraść samochód. Jednak po dwóch latach łódzcy śledczy zmienili zarzuty Mariuszowi M. na usiłowanie rozboju. Igorowi M. grozi 25 lat więzienia, a Mariuszowi M. do 15 lat pobytu za kratami. Ich pięciu kompanów odpowie za kradzieże samochodów. 

dz, tvp.info

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem