"Kolejny element nacisku politycznego". Poseł PiS o ultimatum KE ws. orzeczenia TSUE

- Są to takie same formy nacisku, jakie Komisja Europejska stosuje wobec Węgier. Zatem ta presja dotyczy państw, które bardzo mocno deklarują swoje przywiązanie do wartości europejskich - mówił poseł Marek Ast o próbie ingerencji Komisji Europejskiej w polskie sądownictwo w rozmowie z czwartkowym "Naszym Dziennikiem".

2021-07-22, 07:51

"Kolejny element nacisku politycznego". Poseł PiS o ultimatum KE ws. orzeczenia TSUE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Hadrian/ Shutterstock

Na uwagę dziennikarza, że Komisja Europejska, kierując do Polski list w sprawie środków tymczasowych nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, podjęła kolejną próbę ingerencji w polskie sądownictwo, Ast przyznał, że "na pewno jest wywierana presja na rząd premiera Mateusza Morawieckiego".

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutterstock 1200.jpg
Müller: mamy miesiąc, by odnieść się do dokumentów Komisji Europejskiej, przedstawimy argumenty

- Z rozstrzygnięcia TSUE wynika jedno, że rząd powinien przedstawić ewentualne propozycje zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości - w tym zakresie, którego wyrok Trybunału w Luksemburgu dotyczy. Natomiast zabezpieczenie - w moim przekonaniu - było wydane do chwili opublikowania ostatecznego wyroku. Wyrok jest, więc nie rozumiem, z jakich powodów Polska miałaby wykonać postanowienia tymczasowe - powiedział Marek Ast.

Przykład Malty

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wspomniał o rozstrzygnięciu TSUE w sprawie Malty. - Trybunałowi w Luksemburgu nie przeszkadza to, że na Malcie prezydent na wniosek premiera powołuje sędziów. I tam nie trzeba jakiegokolwiek ciała w postaci Krajowej Rady Sądownictwa, która prowadziłaby postępowanie dotyczące wyłaniania sędziów z udziałem sędziów - zwrócił uwagę.

Czytaj także:

Pytany, co jest celem tej operacji, Ast odpowiedział, że "mamy kolejny element nacisku nie tyle prawnego, ile raczej politycznego". - Myślę, że to jest koło ratunkowe rzucone Donaldowi Tuskowi i totalnej opozycji w Polsce. Innymi słowy, te siły, które dzisiaj rządzą w Europie - wśród nich w ramach Europejskiej Partii Ludowej jest PSL, jak również Platforma - starają się, jak mogą, aby zaszkodzić polskiemu rządowi i Zjednoczonej Prawicy. Są to takie same formy nacisku, jakie KE stosuje wobec Węgier. Zatem ta presja dotyczy państw, które bardzo mocno deklarują swoje przywiązanie do wartości europejskich, do tego, by być w UE, ale jednocześnie wskazują, że jako UE nie jesteśmy jakimś sfederalizowanym państwem, ale jesteśmy stowarzyszeniem suwerennych państw - stwierdził poseł PiS. 

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej