Nowy prezes IPN: będę strzegł obiektywnej narracji historycznej
- Będę strzegł obiektywnej narracji historycznej, dbał o polskich bohaterów - zapowiedział nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Senat wyraził dziś zgodę na powołanie na to stanowisko wybranego przez Sejm dr Karola Nawrockiego.
2021-07-23, 13:11
- Będę strzegł obiektywnej narracji historycznej, dbał o polskich bohaterów. Jesteśmy narodem z genotypem wolności, narodem, który walczył w całym XX wieku o to, aby mieć niepodległe i suwerenne państwo. Będę przypominał oba zbrodnicze systemu totalitarne - niemiecki nazizm i sowiecki komunizm - ku chwale Rzeczpospolitej - powiedział po decyzji Senatu nowy prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Powiązany Artykuł
Tokio: prezydent Andrzej Duda spotkał się z cesarzem Japonii Naruhito
- Pod względem historycznym, menedżerskim jestem przekonany, że jestem osobą właściwą na to stanowisko, czego dowiodłem w 4-letniej pracy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - tłumaczy. Dodaje, że wbrew temu co mówiła część senatorów instytucja ta ma na swoim koncie wiele sukcesów. Stwierdził, że IPN pod jego kierownictwem zachowa dynamikę działania w sektorze wydawniczym, ekshumacyjnym i edukacyjnym.
- Będzie też instytucją poddaną refleksji o XXI wieku, o tym co zmieniło się wokół otaczającej nas rzeczywistości w ciągu tych 20 lat powołania Instytutu Pamięci Narodowej. IPN stanie się w najbliższym czasie też instytucją otwartą na dialog z najmłodszym pokoleniem - mówi Karol Nawrocki. Dodał, że IPN pod jego kierownictwem będzie aktywny w dyskursie dyplomacji historycznej na całym świecie.
Powiązany Artykuł
"To gwarancja pomyślnej przyszłości Polski i poprawy życia milionów rodzin". Premier o Polskim Ładzie
Nowy prezes zdradza plany dot. IPN
Nowy prezes Instytutu zapowiedział, że dokona w nim zmiany w jego strukturach. - Przychodzę pod to, aby podnieść dynamikę działania tej instytucji. Ta zmiana jest potrzebna mimo mojego wielkiego szacunku do poprzedników i dr Jarosława Szarka - zadeklarował Nawrocki. Na czym będą one polegać?
REKLAMA
- Przychodzę z nową energią i nowymi pomysłami. Z całą pewnością powołam biuro nowoczesnych technologii - to będzie jedna z moich pierwszych decyzji. Rozpocznę też proces przygotowywania Instytutu do realizacji celów, które znalazły się w moim programie - powiedział nowy prezes IPN.
Powiązany Artykuł
PiS liderem. PSL poza Sejmem, KO wzrosło poparcie o 1% po powrocie Tuska
Za kandydaturą Karola Nawrockiego opowiedziało się 48 senatorów klubu PiS, senator niezależna Lidia Staroń, senatorowie PSL Jan Filip Libicki i Ryszard Bober oraz senator Koalicji Obywatelskiej Antoni Mężydło. Przeciw był klub Koalicji Obywatelskiej, 2 senatorów Lewicy, 2 z Koła Senatorów Niezależnych i jeden senator PSL. Od głosu wstrzymał się Kazimierz Michał Ujazdowski z PSL. Dr Karol Nawrocki jest historykiem. W IPN pracował już w latach 2009-2017. Od 2017 roku był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl
REKLAMA