W środę rozpocznie się posiedzenie Senatu. W porządku obrad ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego

Trzydniowe posiedzenie Senatu rozpoczyna się w środę 4 sierpnia. Izba wyższa parlamentu rozpatrzy 23 ustawy i 1 projekt inicjatywy ustawodawczej. Senatorowie mają też wysłuchać informacji ministra zdrowia na temat stanu przygotowań w związku z zagrożeniem czwartą falą pandemii COVID-19 w Polsce.

2021-08-04, 05:45

W środę rozpocznie się posiedzenie Senatu.  W porządku obrad ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego
Senat RP. Foto: Twitter/Senat RP

W porządku obrad znalazła się między innymi rządowa nowelizacją ustawy śmieciowej. Nowe przepisy ustanawiają maksymalną opłatę za wywóz odpadków przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Ma ona wynosić około 150 złotych.

Powiązany Artykuł

sn 1200 froum.jpg
Senat będzie pracował nad ustawą likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Kwiatkowski: jutro zaczynamy realizować wyrok TSUE

Zmiany mają też służyć obniżeniu kosztów dla gmin dzięki możliwości indywidualnych odstępstw od obowiązku 5-pojemnikowej zbiórki odpadów, na co zgodę ma wydawać minister klimatu i środowiska.

Posłuchaj

W środę początek trzydniowego posiedzenia Senatu. Materiał Karola Darmorosa (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Rekonstrukcja budowli

Senatorowie zajmą się też ustawą dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Inicjatywa zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduje, że odbudowany Pałac Saski stanie się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych.

Zrekonstruowane kamienice przy ul. Królewskiej byłyby siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - Senatu. Wszystkie te budynki zostały wysadzone w powietrze przez Niemców podczas II wojny światowej. Koszt inwestycji rozłożonej na 10 lat to 2,45 miliarda złotych.

REKLAMA

Grunty leśne

W planie posiedzenia Senatu jest też ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. W myśl przepisów tereny leśne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położone w Jaworznie i Stalowej Woli, będzie można przez 2 lata zamieniać na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej.

Powiązany Artykuł

senat 1200 .jpg
Odbudowa Pałacu Saskiego. Na senackiej komisji kultury odbyło się pierwsze czytanie ustawy

Zamiana ma być możliwa w celu wdrażania projektów dotyczących energii, elektromobilności, poprawy jakości powietrza i obronności państwa. Jeśli na gruncie podlegającym zamianie nie powstanie w ciągu 10 lat inwestycja, Lasy Państwowe będą mogły wystąpić o zwrot nieruchomości. Ustawa wyłącza z zamiany tereny objęte ochroną przyrody, między innymi obszary Natura 2000.

Czytaj także:

Instytut Pileckiego 

Senatorowie rozpatrzą ponadto nowelizację ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Przepisy umożliwią tworzenie nowych jednostek organizacyjnych Instytutu na przykład w Izraelu czy w Nowym Jorku, a więc poza Unią Europejską.

REKLAMA

Od 2019 roku Instytut, zajmujący się badaniem polskiego doświadczenia totalitaryzmów i upamiętnianiem zasłużonych dla naszego narodu, ma swój oddział w Berlinie.

Trybunał Stanu

Grupa senatorów złożyła również projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Stanu. Przepisy przewidują, że Trybunał Stanu sam będzie uchwalał swój regulamin bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby członków.

Dotychczas regulamin Trybunału Stanu uchwalał Sejm.

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej