"To złamanie umowy koalicyjnej". Rzecznik rządu o krytyce Polskiego Ładu przez Porozumienie
- Niestety niektóre osoby, również w Porozumieniu, przedstawiają nieprawdziwe informacje dotyczące Polskiego Ładu. Nie można podważać fundamentów i manipulować danymi - powiedział w czwartek w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-08-05, 09:58
Powiązany Artykuł
W środę po południu Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej (Porozumienie) z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. "Powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70m2 oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego" - napisał rzecznik.
Jak zaznaczył, "premier ma samodzielną kompetencję jeżeli chodzi o dymisjonowanie ministrów". - Uznał, że ze względu na niewystarczające tempo prac nad dwoma kluczowymi projektami taką decyzję podejmie i podjął wczoraj - stwierdził Müller.
Podkreślił, że "tempo prac w przypadku zapowiadanych naszych zmian powinno być niezwykle wysokie, a poza tym realizować wytyczne, które przekazuje premier". - Nie może być tak, że podczas prac legislacyjnych na przykład próbuje się na siłę wrzucić rozwiązanie, że 1000 metrów kwadratowych musi być przy budowie domu, gdy jasno wynikało z wytycznych, że ma być 500 m (...). Cała masa wydawałoby się drobnych rzeczy, ale przekładających się później na to, czy Polski Ład rzeczywiście będzie efektywny i sprawiedliwy - ocenił.
Złamanie umowy
Müller przyznał, że problemem były też wypowiedzi Korneckiej o Polskim Ładzie. - Oczywiście te wypowiedzi, nie tylko pani minister Korneckiej, ale i kilku innych przedstawicieli polityków Porozumienia, po prostu nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - zastrzegł.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Odpowiadając na pytanie o Jarosława Gowina Müller zaznaczył, że "toczenie debat krytykujących pewne założenia, które się wcześniej samemu akceptowało, jest złamaniem umowy koalicyjnej". - Pod Polskim Ładem było podpisane również Porozumienie, jak i Solidarna Polska. Różnice zdań wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy realizuje się w ramach spotkań, rozmów, dyskusji, których odbyło się z premierem Gowinem, Porozumieniem, przynajmniej 15-20. Sam w wielu uczestniczyłem i wiem, jak przebiegały - podkreślił.
Zdaniem Müllera, "nie można podważać fundamentów i manipulować danymi". - Niestety niektóre osoby, również w Porozumieniu, przedstawiają nieprawdziwe informacje dotyczące Polskiego Ładu, bo my mówimy o tym wprost jak wygląda sytuacja: kilka procent osób faktycznie zapłaci nieco wyższe daniny publiczne, natomiast 90 proc. ludzi albo zyskuje, albo wychodzi neutralnie na tych reformach. Twierdzenie inaczej jest po prostu nieprawdziwe i wystarczy zajrzeć do oceny skutków regulacji - ocenił.
Zaufanie premiera
Według Müllera, gdyby premier Morawiecki nie miał wystarczającego zaufania do premiera Gowina, żeby ten był w rządzie, zwróciłby się do niego o odwołanie.
Zapytany o to, czy premier Morawiecki został poinformowany o zmianie zakresu kompetencji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk, Müller odpowiedział, że "jest to kompetencja wewnątrz resortu".
REKLAMA
Przyznał, że nie wie, czy w ostatnim czasie premier Morawiecki spotykał się z Jarosławem Gowinem. - Fakt jest taki, że wcześniej, dosłownie 2-3 tygodnie temu, te spotkania się odbywały bardzo regularnie. Teraz jest nieco inny okres jeżeli chodzi o okres prac rządowych, natomiast wcześniej regularnie spotkania się odbywały, sam w nich uczestniczyłem - mówił.
pkur
REKLAMA