Nowelizacja k.p.a. Kancelaria Prezydenta odpowiada na list amerykańskich senatorów
"Osoby pozbawione mienia będą nadal mogły ubiegać się o rekompensatę, a prezydent Polski Andrzej Duda podejmie ostateczną decyzję w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego po przyjęciu jej przez Sejm" - napisał prezydencki minister Jakub Kumoch w liście do amerykańskich senatorów.
2021-08-09, 19:25
"Ostateczny kształt nowelizacji jest stanowiony w procesie parlamentarnym. Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję po jego zakończeniu" - napisał w opublikowanym w poniedziałek liście Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch. Jak dodał, "możliwe podpisanie" przez głowę państwa będzie motywowane przez "najwyższy interes Polski i jej obywateli".
Powiązany Artykuł
Nowelizacja k.p.a.; senackie komisje za zmianami, ale z poprawką
Odpowiedź na pismo senatorów
List Kumocha jest odpowiedzią na pismo wystosowane przez 12 amerykańskich senatorów z obydwu partii, którzy zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji k.p.a. Politycy argumentowali, że przyjęcie projektu "znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski".
Prezydencki minister podkreślił, że projekt prawa, nad którym pracuje Sejm, jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ogłoszonego jeszcze przed objęciem urzędu przez Andrzeja Dudę. Zaznaczył, że zawarta w proponowanym prawie klauzula wprowadza 30-letni limit czasowy na zakwestionowanie decyzji odebrania mienia tylko w postępowaniach administracyjnych. Zapewnił też, że osoby pozbawione mienia przez komunistyczne władze nadal będą mogły ubiegać się o rekompensatę w drodze procesów cywilnych.
Minister argumentuje, że brak limitów czasowych prowadziłby do "prawnego chaosu". Dodał też, że dotychczasowe doświadczenia z reprywatyzacją były naznaczone korupcją i oszustwami oraz doprowadziły do aktów niesprawiedliwości, w tym eksmisji 40-55 tys. osób oraz przejęcia mienia przez grupy przestępcze.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Marszałek Senatu rozmawiał z charge d'affaires ambasady Izraela. MSZ domaga się przekazania informacji ze spotkania
- Wiceszef MSZ: stosunki polsko-izraelskie bardzo mocno ucierpiały. Liczymy, że Izrael zmieni swoje podejście
- Mateusz Morawiecki o stanowisku MSZ Izraela: Polska nie będzie płacić za niemieckie zbrodnie
- Prof. Andrzej Gil o sporach wokół nowelizacji k.p.a.: nie chodzi o prawdę czy prawo, ale o korzyść
Pamięć o Holokauście
Minister napisał, że Polska zgadza się, że ma specjalną rolę jako gwarant i obrońca pamięci o Holokauście i wywiązuje się z tej roli, podejmując wiele działań na rzecz pielęgnowania historycznych miejsc i placówek związanych z tragedią, wymieniając m.in. Muzeum Auschwitz, POLIN i powstające Muzeum Getta Warszawskiego.
"Mogę państwa również zapewnić, że społeczności żydowskie stopniowo odzyskują swoje utracone mienie" - podkreślił Jakub Kumoch. Dodał, że relacje polsko-żydowskie są "bardzo bliskie sercu" prezydenta, podkreślając przy tym m.in., że regularnie spotyka się on z przedstawicielami amerykańskich organizacji żydowskich.
Jeszcze w lipcu polski Senat przyjął projekt noweli k.p.a., wprowadzając jednak poprawki częściowo odpowiadające na krytykę prawa ze strony m.in. USA i Izraela. Chodzi np. o pozwolenie na zakończenie już rozpoczętych postępowań w sprawie reprywatyzacji oraz wydłużenie vacatio legis do 3 miesięcy.
REKLAMA
jbt
REKLAMA