Wiceszef MSZ: stosunki polsko-izraelskie bardzo mocno ucierpiały. Liczymy, że Izrael zmieni swoje podejście

Ministerstwo Spraw Zagranicznych liczy na zmianę podejścia Izraela w kwestii nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Takie stanowisko przedstawił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który rozmawiał rano z wezwaną do resortu chargé d'affaires ambasady Izraela w Warszawie Tal Ben-Ari Yaalon.

2021-06-28, 11:10

Wiceszef MSZ: stosunki polsko-izraelskie bardzo mocno ucierpiały. Liczymy, że Izrael zmieni swoje podejście
Paweł Jabłoński . Foto: tvp.info

Izrael wyraził oburzenie po przyjęciu przez Sejm nowelizacji, wprowadzającej 30-letni okres na dochodzenie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej z uwagi na wydanie jej z rażącym naruszaniem prawa. Wpływa to na przykład na kwestię restytucji mienia. - Uważamy, że o sprawach trudnych można rozmawiać z szacunkiem - mówił po spotkaniu z chargé d'affaires wiceminister Paweł Jabłoński.

Powiązany Artykuł

facebook ryszard legutko 1200.jpg
Ryszard Legutko: oburzenie strony izraelskiej polskimi przepisami ma podłoże finansowe

Jak stwierdził, ostatnie izraelskie wypowiedzi były "nacechowane nieznajomością faktów" i świadczą o tym, że "czasami takiego szacunku brakuje". - Wskazałem, że to jest podejście, które oceniamy jako niewłaściwe i że liczymy na to, że to podejście się zmieni. Jesteśmy gotowi do tego, żeby z każdym z naszych partnerów rozmawiać, także o sprawach trudnych, ale trzeba również ten szacunek zachowywać, ponieważ każde suwerenne państwo uchwala prawo zgodnie ze swoją konstytucją - powiedział Paweł Jabłoński.


Posłuchaj

Wiceszef MSZ: stosunki polsko-izraelskie bardzo mocno ucierpiały; liczymy, że strona izraelska zmieni swoje podejście (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Wiceszef MSZ mówił, że Tal Ben-Ari Yaalon nie przekazała żadnych nowych informacji i powołała się tylko na wcześniejsze izraelskie oświadczenia. Paweł Jabłoński zwrócił uwagę, że politycy izraelscy, krytykując ustawę, odwołują się do kwestii Holokaustu, o którym ustawa nie mówi. Jak dodał, przypominanie historii II wojny światowej powinno obejmować wszystkie jej ofiary.

"Prawdę o zbrodniach należy przedstawiać w pełny sposób"

- Nie można urządzać konkursu, która ofiara cierpiała bardziej, kto był w większym stopniu poszkodowany. Należy przypominać o wszystkich zbrodniach i należy przypominać o tym tym bardziej, że wraz z upływem czasu od zakończenia II wojny światowej ta pamięć się zaciera. Jeżeli nie będziemy pamiętać o tym, by przedstawiać ten obraz w pełny sposób, to możemy znaleźć się w sytuacji, w której obraz tego, jak wyglądała II wojna światowa, jak wyglądała zbrodnia Holokaustu, jak wyglądały inne zbrodnie niemieckie czy sowieckie, będzie się zacierał. Nie powinniśmy do tego dopuścić - zaznaczał wiceminister.

REKLAMA

Paweł Jabłoński podkreślał, że Polska będzie "jednoznacznie, asertywnie, rzeczowo i zdecydowanie" mówić o faktach dotyczących nowelizacji k.p.a. Przyznał jednak, że Izrael nie zmienił zdania. - Odczytujemy to jako prymat polityki wewnętrznej nad stosunkami międzynarodowymi. Niestety musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w dyskursie politycznym w Izraelu dominują albo postawy krytyczne wobec Polski, albo wręcz wprost antypolskie. Taka jest po prostu niestety rzeczywistość. Wielu polityków w Izraelu uważa, że opłaca im się zaognianie sporów z Polską, bo dzięki temu mogą zyskać większe poparcie w polityce wewnętrznej - ocenił Paweł Jabłoński.

Wiceminister spraw zagranicznych przekazał izraelskiej chargé d'affaires treść ustawy wraz z uzasadnieniem oraz fragment wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W 2015 roku zakwestionował on brak ograniczeń czasowych na stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej