Premier: polscy rolnicy mogą się spodziewać szerokiego wsparcia w ramach Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rolnictwo jest podstawą bezpieczeństwa żywnościowego Polski i dlatego należy wyjątkowo dbać o tę gałąź gospodarki.

2021-08-12, 15:15

Premier: polscy rolnicy mogą się spodziewać szerokiego wsparcia w ramach Polskiego Ładu

Podczas wizyty w Brzydowie w województwie warmińsko-mazurskim premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jednym z elementów wsparcia będzie ułatwienie rolnikom dotarcia na rynek zbytu z ich produktami. Szczególnej opieki wymagają producenci żywności w rejonach, gdzie przetwórstwo zostało zmonopolizowane przez duże firmy, co powoduje zaniżanie cen produktów rolnych.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o wsparciu dla polskiego rolnictwa (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

nawozy rolnik sianie uprawy rolnictwo free shutt 1200 .jpg
"Produkcja rolnicza staje się coraz bardziej wyspecjalizowana". Zobacz, co wynika z Powszechnego Spisu Rolnego

- Często ten lokalny monopolista korzysta z tej wartości, ale za małą wartość płaci polskiemu rolnikowi. Będziemy starali się przebudowywać ten rynek, bo to jest wolny rynek, ale nie chcemy lokalnych monopoli - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Szef rządu zapowiedział, że spotka się z przedstawicielami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by porozmawiać o dominacji przetwórców żywności na lokalnych rynkach.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o tworzeniu grup producenckich rolników (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Jednym z założeń Polskiego Ładu jest zwiększenie nakładów na rozwój polskiego rolnictwa. Ma to nie tylko zwiększyć konkurencyjność produkowanej w Polsce żywności, ale również skrócić tak zwaną "drogę z pola do stołu" poprzez wsparcie dla lokalnej dystrybucji produktów rolnych.

REKLAMA

Priorytet

Premier Mateusz Morawiecki powiedział też, że jego rząd traktuje rolnictwo w sposób priorytetowy i będzie dążył do tego, by jakość życia na wsi i w mieście była porównywalna.

- Nasi poprzednicy patrzyli na polską wieś jak na pola uprawne, ale zapominali o ludziach. My patrzymy na polską wieś całościowo - powiedział Morawiecki i wyjaśnił, że spojrzenie to polega na modernizowaniu dróg lokalnych i krajowych, dzięki czemu mieszkańcy nawet małych miejscowości mogą łatwo dojechać do większych miast. Poprawie jakości życia na wsi w ocenie premiera służy też przywracanie połączeń autobusowych i kolejowych, budowa sieci szybkiego internetu czy modernizowanie powiatowych szpitali.

- Zapytajcie w swoich szpitalach, kiedy ostatnio dostały nowy sprzęt - mówił Mateusz Morawiecki i zachęcał, by rolnicy porównali "ile na polską wieś wydawano, a ile wydaje się teraz".

Czytaj także:

REKLAMA

Premier gościł w gospodarstwie Andrzeja Zakrzewskiego, który w trzecim pokoleniu jest rolnikiem. Jak mówił Zakrzewski, w 1945 roku do Brzydowa przyjechała jego babcia, potem gospodarzył jego tata, teraz on, a w przyszłości ma zamiar tu pracować jego dorosły syn. Mateusz Morawiecki zachęcał młodych ludzi, by nie bali się pracy w gospodarstwie, by kontynuowali i rozwijali rodzinne gospodarstwa.

- Nikt się nie może wstydzić i nikt się nie będzie wstydzić polskiej wsi. To jest nasza duma, polska wieś to jest nasza duma, polscy rolnicy walczyli o naszą niepodległość i wywalczyli ją razem z Solidarnością, z Solidarnością Rolników Indywidualnych - mówił szef rządu.

Podkreślał, że wieś jest "fundamentem polskości i wielką nadzieją na przyszłość opartą o polską tradycję".

Zapowiedział, że rząd będzie wprowadzał takie zmiany, by w swoim gospodarstwie rolnik czuł się w pełni u siebie, by mógł pracować na swoich zasadach, a nie, jak teraz, był karany za zakłócanie ciszy nocnej podczas nocnych prac polowych.

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej