more_horiz
Wiadomości

W niedzielę prezydent rozpoczyna trzydniową wizytę na Ukrainie. Znamy program podróży

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 06:29
Andrzej Duda w Kijowie weźmie udział w Szczycie Platformy Krymskiej oraz w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy. Spotka się też z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.Foto: Twitter/Krzysztof Sitkowski/KPRM

Współpracownicy Andrzeja Dudy zapowiadają wizytę jako okazję do wyrażenia poparcia dla integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej prozachodnich aspiracji.

Czytaj także:
19_andrzej_duda_wizyta_prezydenta_ukrainy_20190831_ks2_5875.jpg
Prezydent udaje się do Kijowa. Weźmie udział m.in. w szczycie Platformy Krymskiej

Szczyt Platformy Krymskiej 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zaznaczył, że Szczyt Platformy Krymskiej będzie też okazją do podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego półwyspu.

Czytaj także:
Ukraina flaga pole niebo.jpg
Ukraina świętuje trzydziestolecie niepodległości!

Według ukraińskiego MSZ, w poniedziałkowym spotkaniu inaugurującym Platformę Krymską wezmą udział delegacje z 44 państw i organizacji międzynarodowych, w tym 14 szefów państw, rządów i Unii Europejskiej. Podczas Szczytu Platformy Krymskiej Andrzej Duda będzie rozmawiał między innymi z prezydentami krajów bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii.

Wizyta w Kijowie

W poniedziałkowe popołudnie w ambasadzie RP w Kijowie prezydent spotka się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie, a także z członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Wieczorem w Operze Narodowej Ukrainy Andrzej Duda weźmie udział w koncercie organizowanym z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.

Posłuchaj
00:51 11255465_1.mp3 Ukraina: prezydent rozpoczyna trzydniową wizytę. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim

Czytaj także:
Zadwórze.jpg
Ukraina: obchody 101. rocznicy bitwy pod Zadwórzem

Główne obchody Dnia Niepodległości odbędą się we wtorek na kijowskim Placu Niepodległości. Po uroczystościach przewidziano dwustronne spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy.

- Jest to bardzo istotna rozmowa, zwłaszcza po podpisaniu porozumienia o Nord Stream 2. Polska i Ukrainą tworzą zgrany i zgodny front, sprzeciwiając się temu aktowi, który niestety obniża bezpieczeństwo znacznej części Europy - podkreślił minister Jakub Kumoch.

Czytaj także:

Współpraca polityczna 

Szef Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że polska delegacja nie będzie uciekać od innych tematów.

- To jest moment w stosunkach polsko-ukraińskich, kiedy te dwa kraje są bardzo do siebie politycznie zbliżone poprzez ogólną sytuację międzynarodową. Mówię nie tylko o sprawie Nord Stream 2, ale również o Afganistanie i o wydarzeniach światowych. W naszej opinii to również moment na poważny postęp w sprawach, które do tej pory być może nie toczyły się tak, jakbyśmy chcieli, również mówię o kwestiach - nazwijmy to - polsko-ukraińskiego pojednania i sprawach historycznych - wyjaśnił Jakub Kumoch.

Czytaj także:
shutterstock_ Jens Stoltenberg Wołodymyr Zełenski NATO ukraina 1200 .jpg
Analityk: masowe poparcie Ukraińców dla członkostwa w NATO jest stosunkowo nowym zjawiskiem

Pomoc dla Ukrainy 

Na zakończenie wizyty, we wtorkowe popołudnie, prezydent Andrzej Duda weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy.

Do naszych wschodnich sąsiadów trafi sprzęt medyczny niezbędny do walki z pandemią COVID-19.

jbt

Zobacz także

Zobacz także