Nie żyje Karolina Kaczorowska. Prezydent i premier żegnają Pierwszą Damę na Uchodźstwie

"Była niezwykle miłą i życzliwą ludziom Pierwszą Damą polskiego Londynu" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze o zmarłej Karolinie Kaczorowskiej, wdowie po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. "Dziękuję za wszystko, co robiła Pani dla Polski i Polaków" - napisał premier Mateusz Morawiecki

2021-08-22, 11:46

Nie żyje Karolina Kaczorowska. Prezydent i premier żegnają Pierwszą Damę na Uchodźstwie
Karolina Kaczorowska. Foto: Jacek Szydłowski/FORUM

"Wczoraj wieczorem w Wielkiej Brytanii odeszła Pani Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Była niezwykle miłą i życzliwą ludziom Pierwszą Damą polskiego Londynu" - napisał prezydent.

"Zmarła Karolina Kaczorowska, wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim - ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie. Dziękuję za wszystko, co robiła Pani dla Polski i Polaków" - napisał premier.

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.

Powiązany Artykuł

kaczorowska 1200.jpg
Zmarła Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie

Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 r. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.

REKLAMA

U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii.

Pierwsza Dama na Uchodźstwie

19 lipca 1989 r., w momencie, gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu w pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska brała udział w ceremonii przekazania insygniów i był to dla niej pierwszy powrót do Polski po 50 latach.

Czytaj także:

10 kwietnia 2010 razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego Tupolewa zginął w katastrofie smoleńskiej.

REKLAMA

Odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

W wyborach prezydenckich w 2010 r. i w 2015 r. wspierała kandydaturę Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. została przez niego odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Informację o jej śmierci przekazali na Twitterze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz eurodeputowany Ryszard Czarnecki. Potwierdziła ją później także Ambasada RP w Londynie.

Karolina Kaczorowska zostanie pochowania u boku męża w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

bf

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej