Budowa płotu na granicy z Białorusią. Premier: prace potrwają do kilkunastu tygodni

2021-08-24, 19:55

Budowa płotu na granicy z Białorusią. Premier: prace potrwają do kilkunastu tygodni
Straż Graniczna i wojsko w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Foto: PAP/Artur Reszko

- Prace nad wznoszeniem płotu na granicy polsko-białoruskiej rozpoczną się już w najbliższych dniach i potrwają do kilkunastu tygodni. Na początku będziemy zabezpieczać odcinek lądowy, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

premier mateusz morawiecki pap 1200.jpg
Premier: mamy pełne poparcie KE w kwestii ograniczania nielegalnej migracji

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej.

Posłuchaj

Premier o budowie płotu na polsko-białoruskiej granicy - relacja Karola Surówki (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i policji w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy szef rządu pytany był, kiedy dokładnie powstanie ogrodzenie.

- Prace rozpoczną się już w najbliższych dniach, natomiast potrwają na pewno kilka, kilkanaście tygodni. Będziemy zabezpieczać na samym początku ten odcinek, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania - czyli odcinek lądowy. Z naszej liczącej 418 km granicy białoruskiej - to jest ok. 180-190 km. Od niego zaczynamy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

1200_wojsko_PAP.jpg
Rzecznik SG: ostatniej doby 126 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Zapewnił, że będzie zabezpieczony dodatkowo także ten odcinek, który znajduje się wzdłuż rzeki Bug.

Premier pytany o koszty ogrodzenia zaznaczył, że "dla zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce każde środki są słuszne do użycia".

- Dla mnie przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo granic, bezpieczeństwo Polski, powaga państwa polskiego, zdolność do odparcia prowokacji, zdolność do odparcia ataków hybrydowych - takich jak ten ze strony pana Łukaszenki i udowodnienie, pokazanie, że Polska jest solidnym partnerem zarówno paktu Północnoatlantyckiego, jak i Unii Europejskiej i potrafimy skutecznie chronić naszą wschodnią granicę - oświadczył szef rządu.

Migranci nie chcą wrócić na Białoruś

W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów. Osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Migranci koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać na Białoruś. Według informacji Straży Granicznej z poniedziałku grupa liczy obecnie 24 osoby.

***

Przejścia na granicy polsko-białoruskiej (opr. Maciej Zieliński/PAP) Przejścia na granicy polsko-białoruskiej (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Polecane

Wróć do strony głównej