10 lat "Gazety Polskiej Codziennie". "Pierwsza, która odbudowywała polską świadomość narodową"
"Gazeta Polska Codziennie" świętowała swoje dziesięciolecie. Podczas jubileuszowej Gali wręczono Nagrodę Wolności Słowa, którą otrzymały kluby "Gazety Polskiej" oraz PKN Orlen. Wyróżnienia trafiły do tych, którzy przez minione 10 lat stali po stronie wolności słowa i niezależności dziennikarskiej.
2021-08-24, 22:00
Powiązany Artykuł
"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"
Marszałek senior Antoni Macierewicz podkreślił, że przetrwanie gazety wydawało się w 2011 r. nierealne. - To była pierwsza gazeta codzienna, wolna. Prawdziwa, polska, która odbudowywała polską świadomość narodową. Która codziennie docierała do każdego z nas. Która była zdolna wypierać tych, którzy pod czerwoną flagą mówili, że są wyborczy, tych, którzy chcieli nas wszystkich przekształcić w społeczność sowiecką na nowo - zaznaczył Antoni Macierewicz.
Posłuchaj
- "Nie pozwolą na kompromis ws. niepodległości Polski". Macierewicz o demonstracji klubów GP pod TK
- Premier na zjeździe klubów "GP": demokracja w naszym wydaniu to demokracja godności
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg pogratulowała jubileuszu dziesięciu lat kształtowania charakterów Polaków poprzez pokazywanie prawdy.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Prezydent: kluby "Gazety Polskiej" mają ogromne znaczenie w życiu publicznym
- Kiedy jesteśmy odważni i głosimy prawdę, nie jest nam łatwo. Ale Państwo przez tych dziesięć lat to czyniliście. Przez te działania Państwa, potrafiliśmy budować dobry czas dla Polski i dla Polaków. Z głębi serca za to dziękuję. Dzięki temu siła naszych polskich rodzin rośnie. Państwo też, prowadzicie konstruktywny dialog, aby rozwiązania, które są wprowadzane, były coraz lepsze, coraz doskonalsze dla Polaków - zauważył minister Marlena Maląg.
REKLAMA
"Czekaliśmy na takie medium"
W imieniu wszystkich klubów "Gazety Polskiej" nagrodę odebrała przewodnicząca klubu z Wejherowa, Violetta Mackiewicz-Sasiak, która podziękowała "Gazecie Polskiej", że istnieje dla Polaków kochających Polskę.
- My patrioci, mogę powiedzieć w imieniu wszystkich klubowiczów "Gazety Polskiej" - czekaliśmy na takie medium. Pojawiła się [...] wtedy kiedy był ogromny deficyt prawdy i bardzo mocno rozwijał się przemysł pogardy. Jak długo się można było kłócić z telewizorem? [...] Była narzędziem, żeby wyjść do ludzi, choć na początku były ogromne trudności, żeby ją zdobyć - wyjaśniała przewodnicząca klubu z Wejherowa Violetta Mackiewicz-Sasiak.
"Jestem szczęśliwy, że mogłem do nich przystąpić"
W imieniu warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" nagrodę odebrał szef oraz działacz opozycji antykomunistycznej w czasie PRL, Adam Borowski, który podkreślił, że w działalności klubów ceni sobie niezmiennie ideowość i dążenie do prawdy. - Gazeta i kluby nie patrzą, ile mają pieniędzy w kieszeni, tylko co mogą dać Polsce. Jestem szczęśliwy, że mogłem do nich przystąpić i że możemy Polsce służyć - podkreślił Adam Borowski.
Drugą nagrodę za uratowanie punktów "Ruchu", a dzięki temu uratowanie polskiej prasy, otrzymał PKN Orlen. "Ruch" jest projektem przedwojennym, stworzonym przez polskich wydawców i polskich księgarzy. Na stulecie niepodległości miał przestać istnieć. Nagrodę w imieniu laureata odebrał wiceprezes PKN Orlen Janusz Szewczak, który podkreślił, że jest to podwójna nagroda. - To jest nie tylko nagroda za odwagę cywilną prezesa Daniela Obajtka, ale rozumiem za patriotyzm gospodarczy czyniony i piórem i mądrym zarządzaniem majątkiem narodowym - podkreślił Janusz Szewczak.
REKLAMA
Na zakończenie jubileuszowej Gali "Gazety Polskiej Codziennie" wystąpiła orkiestra "Dziubek Band".
Gazeta Polska Codziennie obchodzić będzie dziesięciolecie swojego powstania 9 września. Retransmisja Gali odbędzie się w sobotę, 28 września o godz. 19:00 tutaj i tutaj.
***
Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Polskie Radio 24.
pb
REKLAMA
REKLAMA