Tysiące pątników na Jasnej Górze. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
Kościół katolicki w Polsce obchodzi 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze otaczany jest przez Polaków czcią od XV wieku. Przed wizerunkiem modlili się polscy królowie, prezydenci i papieże. Rokrocznie pielgrzymuje tam ok. 4 mln wiernych.
2021-08-26, 07:00
Eucharystia rozpocznie się o godzinie 11.00, a przewodniczyć jej będzie Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Tradycyjnie już, podczas głównej mszy świętej ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia. Po raz pierwszy złożono je 65 lat temu.
- Śluby zostały złożone dokładnie 26 sierpnia 1956 roku, kiedy prymas był uwięziony jeszcze w Komańczy. On sam, jak mówią świadkowie, te śluby złożył na 10 minut przed złożeniem ich na Jasnej Górze razem z Marią Okońską, która była świadkiem ślubowania prymasa. Każdorazowo, 26 sierpnia przypominamy sobie o tych ślubach, które, jak powiedział Św. Jan Paweł II, stanowią polską kartę praw człowieka. Tekst tego ślubowania jest fundamentem życia moralnego, życia duchowego katolików w Polsce - powiedział ojciec Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.
Posłuchaj
Tegoroczne uroczystości z udziałem Episkopatu Polski odbędą się w obecności znaków Światowych Dni Młodzieży - krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, które od 21 sierpnia peregrynują po kraju.
Powiązany Artykuł
"Intencja to obrona życia". Na Jasną Górę wyrusza 38. pielgrzymka warszawsko-praska
Obchody wpisują się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
REKLAMA
Historia obrazu
Pierwotny obraz jasnogórski wykonany był techniką enkaustyczną, stosowanej w obrazach starochrześcijańskich i bizantyjskich.
"Analiza wykazuje duże podobieństwo do obrazów, jakie mnisi bazyliańscy malowali na Krecie. W tym wypadku obraz mógłby pochodzić z X w. Stąd mógł znaleźć się w Konstantynopolu" – informuje liturgia godzin (brewiarz).
- Kard. Nycz: fundamentem wolności jest dekalog i sumienie, które broni przed relatywizmem
- "Dziękujemy Panu Bogu za ten dar, jakim jest Radio Maryja". List prezesa PiS do uczestników pielgrzymki
Paulinów, kustoszy jasnogórskiego sanktuarium sprowadził z Węgier książę Władysław Opolczyk. Oddał im wówczas drewniany kościół parafialny w Starej Częstochowie. Najstarszy zachowany opis cudownego uzdrowienia pochodzi z roku 1402.
REKLAMA
O sławie obrazu świadczy to, że zaczęto sporządzać jego kopie. "W roku 1390 miał ją Głogówek, w roku 1392 Sokal, a w roku 1400 - jeszcze dalszy Lepogłów w Chorwacji.
Napad na Jasną Górę
W roku 1430 r. w czasie świąt wielkanocnych dwaj panowie polscy i książę ruski dokonali napaści na Jasną Górę. Dla zatarcia śladów posłużyli się bandami husyckimi, grasującymi na Śląsku. Napastnicy sądzili, że w klasztorze - słynącym już z powodu łask otrzymywanych dzięki modlitwie do Maryi przedstawionej w wizerunku jasnogórskim - w klasztorze są skarby. Kiedy jednak okazało się, że wyposażenie klasztoru jest skromne - ukradli sprzęty liturgiczne, krzyże i odarli obraz ze złota i klejnotów, którymi przyozdobili go pielgrzymi. Uszkodzili także wizerunek Maryi cięciem szabli. Pozostałością są dwa równoległe cięcia miecza na policzku Maryi, przecięte trzecim na linii nosa, oraz kilka podobnych, choć znacznie mniejszych na szyi.
Renowacja obrazu
Na prośbę paulinów zniszczony obraz król Władysław Jagiełło zabrał do Krakowa, gdzie starano się go odnowić.
"Obecny obraz Matki Bożej, namalowany jest na drewnianej tablicy, zalicza się do ikon bizantyjskich określanych nazwą Hodegetria, co oznacza »Tę, która prowadzi«" – czytamy w liturgii godzin.
REKLAMA
Zmieniono także ozdoby szat. Lilie andegaweńskie na płaszczu Maryi nawiązują do herbu andegaweńskiego króla Węgier Ludwika. Prawdopodobnie dodano także do rąk Dzieciątka Jezus książkę.
Koronacja wizerunku Matki Bożej
Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Korony ofiarował król August II Mocny, zaś aktu koronacji dokonał brat prymasa, bp Krzysztof Szembek. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie na świecie poza Rzymem.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
- O ustanowienie tej uroczystości starali się Paulini już po Potopie Szwedzki. W 1665 roku wyszło postanowienie Stolicy Apostolskiej, że można odprawiać mszę wotywną o Matce Bożej Częstochowskiej. Dopiero w roku 1904 papież Św. Pius X zatwierdził to święto dla diecezji włocławskiej, w której obrębie wówczas znajdowała się Częstochowa i Jasna Góra, a 1931 roku papież Pius XI rozszerzył tę uroczystość na wszystkie diecezje w Polsce - opowiedział ojciec Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.
Posłuchaj
Św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński mocno związania z Matką Bożą na Jasnej Górze
Zarówno św. Jan Paweł II, jak i kard. Stefan Wyszyński od młodości byli mocno związania z Matką Bożą na Jasnej Górze. Prymas Tysiąclecia swoją mszę św. odprawił w jasnogórskim sanktuarium, aby jak sam określił "mieć Matkę, która nie umiera". Także w swoim herbie biskupim i prymasowskim Wyszyński umieścił wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak sam powiedział - "Matka Boża Jasnogórska w moim herbie to nie ozdoba, to program mego biskupiego i prymasowskiego życia".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Piotr Dmitrowicz o życiu prymasa Wyszyńskiego: wojna odcisnęła na nim piętno
Po powrocie z konklawe i wyborze Jana Pawła II kard. Stefan Wyszyński wyznał paulinom 23 listopada 1978 r. - "Ona jawi i jest naszą otuchą w niezwykłym trudzie Kościoła świętego w Polsce, w którym zwycięża Pani Jasnogórska. Stąd promieniuje, niejako ze swojego Królestwa, na cały świat. Staje się znana i oczekiwana wszędzie, na wszystkich kontynentach".
Program odnowy moralno-duchowej Polski
W uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 1956 r. bp Michał Klepacz odczytał tekst stworzonych przez prymasa Stefana Wyszyńskiego Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, które nawiązywały do lwowskich ślubów Jana Kazimierza z 1656 r., oddających naród w opiekę Maryi.
- Ruszyły zapisy na "JP2 Studies". Dariusz Karłowicz: młode pokolenie nie może przeoczyć tego giganta
- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody na Jasnej Górze
W ramach programu odnowy moralno-duchowej Polski przygotowującego do obchodów tysiąclecia Chrztu Polski, przygotowano kopię obrazu jasnogórskiego, która od 26 sierpnia 1957 r. nawiedza kolejne diecezje w kraju. Wizerunek do dziś wędruje po Polsce. Obecnie nawiedza parafie archidiecezji poznańskiej.
Tłumy pielgrzymów
Rokrocznie na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasną Górę przybywają pielgrzymki z całej Polski. W tym roku dotarło ponad 4,3 tys. pątników - tyle, co dwa lata temu, czyli przed pandemią.
bf
REKLAMA