Premier: droga do powstania Solidarności była długa. To wysiłek całych pokoleń
Kamienie milowe, które prowadziły do powstania Solidarności, to wysiłek pokoleń robotników, inteligentów, studentów i rolników - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
2021-08-31, 15:45
Szef rządu przypominał w swoim wystąpieniu wydarzenia poprzedzające podpisanie Porozumień Sierpniowych i podkreślał, że droga Polski do Solidarności i do wolności była długa. Premier mówił, że uczestnicy tamtych wydarzeń wiedzieli, iż warto wierzyć w wolność i o nią walczyć.
Powiązany Artykuł
"Stworzyli nową rzeczywistość". Andrzej Duda oddał hołd robotnikom Sierpnia 1980 r.
- Kamienie milowe, które prowadziły do powstania Solidarności, to wielki wysiłek poprzednich pokoleń robotników, inteligentów, studentów, rolników, którzy walczyli na najróżniejszych barykadach - mówił szef rządu.
Posłuchaj
- 41 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe
- Andrzej Gwiazda: w Gdańsku wyrażono oczekiwania większości Polaków
- Anna Walentynowicz, nieustraszona bohaterka Sierpnia '80 - zobacz serwis specjalny
Przypominał największe protesty PRL-u, w tym te z 1956 r., 1970 r., 1976 r. oraz pielgrzymkę papieża Jana Pawła II z czerwca 1979 r., które to wydarzenia - jak stwierdził - przyczyniły się do powstania Solidarności.
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po okresie obowiązywania Porozumień Sierpniowych walka o wolność była szczególnie utrudniona. Dodał, że 21 postulatów Solidarności z sierpnia 1980 roku, to nie tylko postulaty polityczne i społeczne, ale ponadczasowe hasła, które pozwoliły na uzyskanie pełniej niepodległości
- Te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale przede wszystkim w naszych sercach - mówił szef rządu.
jmo
REKLAMA