Witek: niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Trzeba się temu sprzeciwiać

- Wciąż w przestrzeni medialnej słyszymy o polskich, a nie niemieckich obozach śmierci. Oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej, to są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić, to nasz obowiązek - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Westerplatte.

2021-09-01, 06:55

Witek: niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Trzeba się temu sprzeciwiać

Powiązany Artykuł

facebook andrzej duda 1200.jpg
Prezydent: Polska była ofiarą II wojny światowej od pierwszego jej momentu

- Obrona Westerplatte stała się symbolem wielkiego męstwa, bohaterstwa, niezwykłego patriotyzmu i miłości do ojczyzny - mówiła marszałek Witek podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak dodała, postawa obrońców Westerplatte jest dla nas wzorem do naśladowania.

Marszałek Sejmu powiedziała też, że wspominając 1 września 1939 r., powinniśmy zastanowić się i pomyśleć, co myśleliby obrońcy Westerplatte dzisiaj, kiedy jest tak "niebezpiecznie, kiedy na świecie jest tyle wojen, kiedy niebezpiecznie jest na naszej wschodniej granicy".

- Myślę, że nie byłoby dla nich nic ważniejszego niż to, żeby wszystkie siły połączyć, żeby bronić ojczyzny, żeby poświęcić dla niej wszystko - stwierdziła.

Wskazała też, że do II wojny światowej doprowadziły "dwie antyludzkie ideologie". - Tam, gdzie górę biorą ideologie, gdzie nie ma wartości, nie można zbudować niczego trwałego - mówiła.

Obrona pamięci historycznej

Zwróciła też uwagę, że bohaterskich polskich żołnierzy po wojnie spotkały zsyłki, łagry, ubeckie więzienia, katorga, śmierć i zapomnienie.

Posłuchaj

82 lata temu rozpoczęła się II Wojna Światowa. Relacja Przemysława Lisa (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

- Dzisiaj, kiedy pokolenie z II wojny światowej, ci, którzy o Polskę walczyli, powoli odchodzą, to naszym obowiązkiem jest nie tylko przekazywać pamięć o bohaterstwie tamtych żołnierzy, ale pamiętajmy, że mamy znacznie ważniejszy obowiązek - zaznaczyła.

- Niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Wciąż w przestrzeni medialnej słyszymy o polskich, a nie niemieckich obozach śmierci. Oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej. To są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić z całą stanowczością i to jest nasz obowiązek - podkreśliła. 

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej