Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Zobacz, co się zmieni

2021-09-02, 15:26

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Zobacz, co się zmieni
Funkcjonariusze przy polsko-białoruskiej granicy. Foto: Attila Husejnow/Forum

Prezydent Andrzej Duda na wniosek Rady Ministrów wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego dla 183 miejscowości znajdujących się na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego.

Powiązany Artykuł

1200 granica usnarz gorny twitter.jpg
Stan wyjątkowy w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Jest wniosek Rady Ministrów

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi. Stan wyjątkowy obejmie 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim.

Co oznacza wprowadzenie stanu wyjątkowego?

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, na obszarach objętych stanem wyjątkowym wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń;
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby przebywające w miejscach publicznych - które ukończyły 18 lat - a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat - legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Powiązany Artykuł

mariusz kamiński free tt twitter mswia 1200.jpg
Wprowadzenie stanu wyjątkowego. Mariusz Kamiński tłumaczy zasady, które będą obowiązywały

Zobacz listę miejscowości objętych stanem wyjątkowym (PDF).pdf

Rozporządzenie rozpatrzy Sejm

Podczas określania katalogu ograniczeń o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.

Jednocześnie prezydent RP skierował rozporządzenie do marszałka Sejmu RP w celu jego rozpatrzenia przez Sejm RP.

Na obszarze, na którym został wprowadzony stan nadzwyczajny, ograniczeniom wolności i praw człowieka i obywatela podlegają wszystkie osoby fizyczne zamieszkałe lub przebywające tam chociażby czasowo. 

Stan wyjątkowy nie może być dłuższy niż 90 dni

Jego przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą Sejmu na czas nie dłuższy niż 60 dni, co oznacza, że łącznie może on trwać przez 150 dni.

Przez 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego nie może być skrócona kadencja Sejmu. Nie można również przeprowadzić referendum ogólnokrajowego oraz wyborów do Sejmu, Senatu i na urząd prezydenta.

Czytaj również:

Warto dodać, że ograniczenia zgromadzeń nie obejmują wydarzeń wyznaniowych i religijnych działających w obrębie świątyń, budynków kościelnych, a także zgromadzeń organizowanych przez organy państwowe i organy samorządu terytorialnego.

ng/prezydent.pl

Polecane

Wróć do strony głównej