more_horiz
Wiadomości

Ferie zimowe w czasie pandemii. Minister edukacji zapowiada zmiany

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 11:40
- Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, na pewno wrócimy do tego, co było przed pandemią, czyli podziału ferii zimowych na województwa. Chcemy, aby trwały one 6 tygodni i aby był większy dostęp do baz wypoczynkowych - zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PAP/Jacek Szydłowski

W programie "Poranna rozmowa" radia RMF FM minister podkreślił, że - według przewidywań Ministerstwa Zdrowia - pomimo nadchodzącej czwartej fali nie ma w tym momencie zagrożenia przejściem na naukę zdalną. Dodał, że zdarzają się incydenty, kiedy dyrektor danej szkoły bądź sanepid zarządzą inaczej, ponieważ mają kompetencje, aby to zrobić w uzasadnionych przypadkach.

Podwyżki pensji nauczycieli

Przemysław Czarnek wspomniał też o podwyżkach wynagrodzeń dla nauczycieli i zapowiedział je na przyszły rok. Wyjaśnił, że wyższe wynagrodzenia wiążą się z reformą edukacji. Celem Ministerstwa jest kompleksowa reforma statusu nauczyciela. W maju tego roku minister edukacji i nauki przesłał do stron zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (w skład którego wchodzą przedstawiciele: MEiN, związków zawodowych działających w oświacie i korporacji samorządowych) propozycje kierunkowe do rozmów na temat warunków pracy i wynagrodzeń nauczycieli.

1200 wycieczka szkolna free.jpg
Ruszył nabór wniosków do nowego programu MEiN "Poznaj Polskę". Resort przeznaczył na niego 15 milionów złotych

Podwyższenie pensum o dwie godziny

Zaproponował w nim m.in. podwyższenie pensum o dwie godziny, jednak nie wszystkim nauczycielom - propozycja nie obejmuje nauczycieli przedszkoli. Ich pensum ma pozostać na obecnym poziomie. Zaproponowano też ustalenie wymiaru zajęć dodatkowych poza pensum (np. zajęć rozwijających zainteresowania), "które obowiązkowo realizowaliby nauczyciele przedmiotów, które wymagają mniej czasu na przygotowanie się do zajęć lub sprawdzania prac pisemnych: nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel plastyki i nauczyciel muzyki" na dwie godziny tygodniowo. Zaznaczono, że rozliczenie tych godzin mogłoby się odbywać w systemie rocznym, kwartalnym czy miesięcznym, a nie tygodniowym.

W części dokumentu dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli zaproponowano m.in. uzależnienie wysokości wynagrodzenia zasadniczego od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w kraju, odejście od rozliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli, likwidację jednorazowego dodatku uzupełniającego, przejście do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także