Egzaminy maturalne 2021. Jak w tym roku poradzili sobie uczniowie?

- Świadectwo dojrzałości uzyskało 83 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji głównej majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.

2021-09-10, 11:47

Egzaminy maturalne 2021. Jak w tym roku poradzili sobie uczniowie?
Matura 2021. Foto: Marian Zubrzycki/Forum

Powiązany Artykuł

matura pap 1200.jpg
Dyrektor CKE złożył zawiadomienie na policję. Chodzi o przecieki z matur

Według ostatecznych danych, egzamin pisemny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych maturzystów, z matematyki - 84 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 94 proc.

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową, bez dodatkowej czerwcowej) świadectwo dojrzałości uzyskało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,7 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, będą mogli poprawiać egzaminy dopiero za rok.

W ubiegłym roku na początku sierpnia CKE podała, że maturę zdało 74 proc. maturzystów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało wówczas 17,2 proc. Ostatecznie świadectwa maturalne otrzymało w ubiegłym roku 81,8 proc. abiturientów.

Czytaj także:

Wśród absolwentów liceów egzamin z polskiego zdało 96 proc. zdających, a wśród techników - 93 proc.; egzamin z matematyki zdało w liceach 88 proc., a w technikach - 77 proc.; egzamin z języka angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) zdało w liceach 96 proc., a w technikach - 92 proc.

Maturę z języka niemieckiego zdało 87 proc. (w liceach - 91 proc., w technikach - 83 proc.), z rosyjskiego - 93 proc. (w liceach - 94 proc., w technikach - 91 proc.), z francuskiego zdało 97 proc. (w liceach - 98 proc., w technikach - 69 proc.), z hiszpańskiego - 97 proc. (w liceach - 98 proc., w technikach - 84 proc.), z włoskiego - 96 proc. (w liceach - 96 proc., w technikach - 100 proc.).

Egzaminy z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego zdało 100 proc. przystępujących do nich.

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową) wynikało, że wśród tegoroczni absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 81 proc. (prawo do poprawki miało 13,2 proc.), a wśród zdających w technikach maturę zdało 64 proc. (prawo do poprawki miało 24,9 proc.).

REKLAMA

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc.) określonych w podstawie.

"Trzy egzaminy pisemne"

Tak jak w latach ubiegłych maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym).

Powiązany Artykuł

pap egzamin ósmoklasisty 1200.png
Egzamin ósmoklasisty 2021. Sprawdź arkusz CKE

Nie było w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych (z języka polskiego i języka obcego). Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Nie było też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru.

Aby zdać maturę trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.

REKLAMA

CKE podała w piątek, że do egzaminów pisemnych z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym i w terminie dodatkowym w 2021 r. przystąpiło 274 831 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu 2021 r. przystąpiło 40 305 tegorocznych absolwentów.

Abiturienci, którzy zdawali egzaminy poprawkowe, uzyskane przez siebie wyniki poznali w piątek, tego też dnia otrzymają świadectwa maturalne.

Podobnie jak latach ubiegłych wraz z tegorocznymi absolwentami do egzaminów maturalnych przystąpili też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich były osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach, przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

REKLAMA

Reżim sanitarny

Egzaminy we wszystkich trzech sesjach: majowej, czerwcowej i sierpniowej odbywały się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

Maturzysta może odwołać się od uzyskanego wyniku egzaminów. Postępowanie jest dwuinstancyjne. Wynik kwestionowany przez maturzystę jest weryfikowany w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jeżeli maturzysta nadal go kwestionuje, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.


PAP/ jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej