"Cieszę się, że relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne". Mateusz Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel
Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się w sobotę w południe wizyta Angeli Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec złożyła także kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
2021-09-11, 14:29
Podczas wspólnej konferencji prasowej premier podkreślił, że spotkanie z kanclerz Angelą Merkel jest elementem podsumowania jej działalności w ciągu 16 lat sprawowania urzędu.
Powiązany Artykuł
W sobotę spotkanie Mateusz Morawiecki-Angela Merkel. O czym będą rozmawiać szefowie rządów?
- Kiedy pani kanclerz zostawała po raz pierwszy kanclerzem to bardzo mocno zaznaczyła, że Polska powinna być bardzo wysoko na agendzie, a dobre stosunki polsko-niemieckie to niemiecka racja stanu i cieszę się, że te relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne, że mamy razem wiele interesów, nie tylko w UE - mówił szef rządu.
Posłuchaj
Relacje polsko-niemieckie
Szef polskiego rządu "bardzo serdecznie" podziękował kanclerz Niemiec za "lata współpracy na wielu polach". - Bardzo często omawialiśmy tematy trudne, ale ta solidna nasza koordynacja polityczna doprowadziła również do tego, że nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre, nasze dwustronne gospodarcze relacje są mocne - zaznaczył.
Jak dodał, "to polskie firmy rosną we współpracy z niemieckimi firmami i odwrotnie, Polska jest jednym z absolutnie kluczowych partnerów dla Niemiec".
REKLAMA
Posłuchaj
- Jest coraz więcej też takich rzeczy na polu współpracy gospodarczej, inwestycyjny, biznesowej, finansowej, ale i kulturalnej pojawiają się takie obszary. One powodują, że razem jesteśmy silniejsi, razem Europa jest silniejsza, a my realizujemy nasze cele wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki, wzmocnienia produktywności, wzrostu wynagrodzeń, przy utrzymaniu nie tylko pokoju i spokoju społecznego, ale w okolicznościach konsensusu społecznego - podkreślił premier.
Kwestia polityki klimatycznej
- Omówiliśmy temat Nord Stream 2 i tutaj w szczególności bezpieczeństwo tego regionu, bezpieczeństwo związane z tranzytem gazu przez Ukrainę, przez Polskę i potencjalne rozwiązania, które się z tym wiążą, również w związku ze zmianą stanowiska Stanów Zjednoczonych - powiedział szef rządu.
- Afganistan, Nord Stream 2, sprawa Nawalnego. Merkel rozmawiała z Putinem
- Zaskakujący sondaż przedwyborczy w Niemczech. Poparcie dla CDU/CSU najniższe w historii
- O polityce klimatycznej dyskutowaliśmy z różnych punktów widzenia. Oczywiście wpływ na społeczeństwo to problem numer jeden, i my w szczególności w Polsce, wiemy doskonale, że mamy specyficzną sytuację związaną z naszą ogromną zależnością od energetyki opartej na węglu - podkreślił Mateusz Morawiecki. - I my będziemy musieli mieć swój czas, swój harmonogram dochodzenia do neutralności klimatycznej, gdzieś w dalszej przyszłości, ale też do osiągnięcia celów ogólnoeuropejskich - dodał.
REKLAMA
Bezpieczeństwo międzynarodowe
Premier wskazał, że podczas spotkania z kanclerz jednym z wiodących tematów było bezpieczeństwo międzynarodowe. W tym kontekście zauważył, że sytuacja w ostatnich kilkunastu tygodniach dramatycznie się zmieniła, w związku z sytuacją w Afganistanie.
- Wszyscy zastanawiamy się, co może się stać po tym wydarzeniu, ale już widzimy przesunięcie pewnych akcentów międzynarodowych i o tym długo rozmawialiśmy - poinformował Mateusz Morawiecki. Jak dodał, stworzy to nową sytuację związaną z walką z terroryzmem międzynarodowym, czy w kwestii relacji UE z Chinami, z USA.
Posłuchaj
- Z mojej perspektywy pokazałem bardzo wyraźnie wolę Polski, wolę polskiego rządu, żeby UE była globalnym, bardzo silnym graczem, bardzo silnym partnerem różnych wielkich regionalnych sił i instytucji, międzynarodowych organizacji i państw na czele z Chinami, Rosją czy USA - podkreślił szef rządu.
REKLAMA
- Aby tak się stało, to UE musi silna gospodarczo, musi także wzmacniać się na polu zdolności do odstraszania potencjalnych agresorów - dodał.
Problem nielegalnej imigracji
Powiązany Artykuł
"Dobry interes dla obu stron". Wiceszef MSZ o wsparciu przez Niemcy Inicjatywy Trójmorza
- Mamy pełne wsparcie Komisji Europejskiej, także rządu niemieckiego, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją - powiedział premier.
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że niedawno Polska jak również Niemcy padły ofiarą ataku cyfrowego. -Cyberprzestępcy zaatakowali istotne elementy naszego sytemu gospodarczego, politycznego. To pokazuje jak ważna jest współpraca pomiędzy nami - ta polityczna i ta instytucjonalna - podkreślił premier.
Jak dodał, podczas rozmowy z Merkel sporo czasu zostało poświęcone Rosji. - Powiedziałem pani kanclerz dużo o tym, co dzieje się na naszej polsko-białoruskiej granicy. Mamy tutaj pełne wsparcie Komisji Europejskiej, także rządu niemieckiego, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją, przed ruchami, które nie zależą od nas - zaznaczył szef polskiego rządu.
REKLAMA
- I to jest najważniejsze, że zbliżyliśmy znacząco nasze stanowiska od sporu, który kilka lat temu był. Dzisiaj widoczne są na horyzoncie nowe zagrożenia. Udało nam się w dużym stopniu przybliżyć nasze stanowiska, nie tylko polsko-niemieckie, ale także, mogę powiedzieć szerzej, Europy środkowej, Europy zachodniej, KE, instytucji europejskich - podkreślił premier.
Ostatnia wizyta Angeli Merkel w Polsce
Podróż do Polski Angeli Merkel jako kanclerza Republiki Federalnej Niemiec była ostatnią. 26 września w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu, Angela Merkel zapowiedziała, że nie będzie ubiegała się o reelekcję.
ng
REKLAMA