X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kard. Wyszyński i matka Czacka zostaną wyniesieni na ołtarze. Transmisja mszy beatyfikacyjnej o godz. 12.00

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 08:00
Dziś uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Elżbiety Czackiej, niewidomej założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Beatyfikacja rozpoczyna się w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Do zakończenia obu procesów beatyfikacyjnych konieczne były cuda uzdrowienia za przyczyną przyszłych błogosławionych.

12 maja 1989 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia. Cud za jego przyczyną wydarzył się w tym samym roku, jednak dopiero po 20 latach zaczęto go badać przez odpowiednie komisje.

Stefan Wyszyński DEBATA Plansza A TEST.png
Prymas Stefan Wyszyński. SERWIS SPECJALNY

Konstytucja zgromadzenia

W 2011 r. do wicepostulatora w procesie beatyfikacyjnym kardynała Wyszyńskiego - kapucyna ojca Gabriela Bartoszewskiego zgłosiły się siostry ze Wspólnoty Uczennic Krzyża z prośbą o napisanie konstytucji zgromadzenia. W przypadkowej rozmowie okazało się, że w ich w zakonie wydarzył się, tak konieczny do zakończenia procesu - cud uzdrowienia, którego doświadczyła młoda zakonnica siostra Nulla. - W gliwickim szpitalu, gdzie była leczona zakonnica, przetrwała dokumentacja medyczna, która była podstawą do zbadania uzdrowienia - podkreśla ojciec Gabriel Bartoszewski.

Posłuchaj
00:28 11290267_3.mp3 Cuda za przyczyną błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej (IAR)

- Jak to przeczytałem, zorientowałem się, że jest to coś bardzo ciekawego, dałem dwom profesorom do analizy i dokumenty przekazano do arcybiskupa Dzięgi - mówi ojciec Bartoszewski. Arcybiskup Andrzej Dzięga ordynariusz szczecińsko-kamieńskiego, powołał Trybunał, w ciągu 11 miesięcy przesłuchano 11 świadków i zebraną oraz przetłumaczoną na język włoski dokumentację przesłano do Rzymu do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Dziś uzdrowiona siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, poniesie do ołtarza relikwiarz kardynała Wyszyńskiego. W 1988 r. przeszła rozległą operację związaną z rakiem tarczycy. Po udanym zabiegu pojawiły się nawroty choroby, a kolejna terapia nie przyniosła efektów. Siostry ze wspólnoty 9 razy dziennie modliły się za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego modlitwą beatyfikacyjną, prosząc o cud.

Posłuchaj
00:24 11290267_1.mp3 Cuda za przyczyną błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej cz. 2 (IAR)

Jak mówi siostra Nulla, przełom nastąpił nad ranem 15 marca 1989 r. - Prosiłam tylko Boga, by umrzeć wśród sióstr, realnie czułam, że każdy oddech jest tym ostatnim - mówi zakonnica. Dodaje, że guz był już wielkości 5 centymetrów, pojawił się krwotok z nosa, którego nie można było opanować, te uporczywe dolegliwości i duszności potęgował lęk. - Po ludzku patrząc, była to tragiczna noc, a nad ranem nie było śladu, całkowite uzdrowienie - mówiła uzdrowiona za przyczyną kardynała Wyszyńskiego.

sarkofag 1200.jpg
"Niewidoma matka niewidomych". Reportaż o Matce Róży Czackiej [POSŁUCHAJ]

Bez szans

Relikwie matki Róży Czackiej w procesji poniesie Karolina Gawrych uzdrowiona za jej przyczyną. 29 sierpnia 2010 r. siedmioletnią Karolinę przygniotła belka huśtawki. Urazy głowy dziecka były tak duże, iż lekarze spodziewali się, że jeśli nie umrze, pozostanie w stanie wegetatywnym lub będzie miało poważne uszkodzenia, m.in. wzroku i słuchu.

Posłuchaj
00:30 11290267_2.mp3 Cuda za przyczyną błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej cz. 3 (IAR)

- Medycy nie dawali szans na moje normalne, dalsze życie, mama prosiła siostrę Agnes - jedną z sióstr franciszkanek, służebnic Krzyża z Lasek o modlitwę, ona postanowiła modlić się za wstawiennictwem matki Czackiej, do niej dołączyły inne siostry, ku zdziwieniu lekarzy po kilku tygodniach zaczęłam wracać do zdrowia - mówi Karolina Gawrych. Dodaje, że po dwóch miesiącach opuściła szpital, odzyskała pełnie zdrowia i wróciła do szkoły.

Czytaj także:

Notariusz w procesie beatyfikacyjnym matki Czackiej - siostra Radosława Podgórska, franciszkanka z zakładu dla niewidomych w Laskach, wspomina tragiczną noc i modlitewną mobilizację sióstr o zdrowie Karoliny Gawrych. - Dwunastego września był niesamowity kryzys, zaczęło się prężenie mięśni, co oznaczało, że dziewczynka może umrzeć - mówiła siostra Radosława Podgórska. Opowiada, że po tym krytycznym momencie, ku zdziwieniu lekarzy stan zdrowia dziewczynki zaczął się poprawiać. - Bardzo się modliłyśmy, wierzyłyśmy, że jest to czas działania matki Elżbiety, że Pan Bóg tego chce- dodaje siostra notariusz w procesie beatyfikacyjnym matki Czackiej.

Posłuchaj
00:25 11290267_4.mp3 Cuda za przyczyną błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej cz. 4 (IAR)

Cuda uzdrowienia po odpowiednich procesach kanonicznych - zbadaniu uzdrowień z punktu widzenia medycyny i teologii potwierdziła Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Orzeczenie o ich autentyczności stanowiło ostatni etap procesów beatyfikacyjnych i otworzyło drogę do wyniesienia na ołtarze dwóch wielkich świadków wiary - kardynała Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej.

We wrześniu 2019 r. komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego, a 2 października 2019 r. papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie. Natomiast 27 października 2020 r. papież Franciszek upoważnił prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynała Marcello Semeraro, do ogłoszenia dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu matki Elżbiety Róży Czackiej.

dz

Czytaj także

"Ojczyzno, rośnij miłością synów i żyj". Przesłanie kard. Wyszyńskiego do przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 09:14
Kierując Kościołem w Polsce w okresie komunistycznych rządów, kardynał Stefan Wyszyński stał się duchowym i moralnym przywódcą narodu. Prymas tłumaczył w swoim nauczaniu, że dobro narodu nie jest pojęciem abstrakcyjnym, lecz dotyczy każdego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Medycy nie dawali szans". Cuda za przyczyną kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 03:37
Dziś uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Elżbiety Czackiej, niewidomej założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Beatyfikacja rozpoczyna się w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Maryi zawierzał sprawy Kościoła i Polski". Ksiądz Józef Maj o duchowości Prymasa Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 04:31
- Prymas Tysiąclecia był człowiekiem ogromnie zintegrowanym, oddanym Maryi, której zawierzał sprawy Kościoła i Polski - mówi o kardynale Stefanie Wyszyńskim jego bliski współpracownik ksiądz Józef Maj.
rozwiń zwiń