"Mieczysław Fogg - Pieśniarz Polaków". Wystawa w Teatrze Wielkim otwarta

2021-09-15, 23:37

"Mieczysław Fogg - Pieśniarz Polaków". Wystawa w Teatrze Wielkim otwarta
Nowo otwarta wystawa "Mieczysław Fogg - Pieśniarz Polaków" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Foto: PAP/Piotr Nowak

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbył się wernisaż wystawy "Mieczysław Fogg - Pieśniarz Polaków". Wystawa została zorganizowana z okazji 120. rocznicy urodzin piosenkarza i ukazuje jego drogę artystyczną.

Kuratorka wystawy Anna Tabasińska-Tabacniuk wyjaśniła, że na ekspozycji znalazło się wiele obiektów osobistych po artyście, między innymi: terminarz z 1938 roku, w którym notował swojej następne koncerty. Oprócz tego można zobaczyć bardzo dużo zdjęć z początku jego kariery scenicznej od 1928 roku, na ekspozycji są również materiały filmowe, plakaty, a także płyty z wytwórni Fogg Records.

Powiązany Artykuł

Mieczysław Fogg_PIC_42-L-109-1_663.jpg
Mieczysław Fogg - legendarny piosenkarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Posłuchaj

Kuratorka wystawy Anna Tabasińska-Tabaczniuk wyjaśnia, że na ekspozycji znalazło się wiele obiektów osobistych po artyście (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Mieczysław Fogg - jeden z najwspanialszych pieśniarzy minionego stulecia

Mieczysław Fogg. 31. rocznica śmierci niezapomnianego artysty

Fantastyczna ekspozycja

Anna Tabasińska-Tabaczniuk dodaje, że na wystawie można zobaczyć także stroje sceniczne artysty. Jednym z tych strojów jest kombinezon stylizowany na powstańca warszawskiego, w którym zaraz po wojnie Mieczysław Fogg koncertował z pieśniami powstańczymi.

Poza tym na ekspozycji znalazło się pianino, które pochodzi z lat 30 ubiegłego wieku, a które przetrwało wojnę i Powstanie Warszawskie. Kiedy Mieczysław Fogg wrócił po wojnie do swojego mieszkania było puste i jedynym sprzętem, które tam było to właśnie pianino. Później zostało przywiezione do kawiarni, którą prowadził Mieczysław Fogg.

Posłuchaj

Anna Tabasińska-Tabaczniuk: na wystawie można także obejrzeć stroje sceniczne artysty (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Prezentowane pamiątki pochodzą z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty oraz zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- Wszystkie pamiątki kolekcjonowała przez lata żona mojego pradziadka - mówił podczas wernisażu Michał Fogg. - Od pierwszego występu do czasu, kiedy podupadła na zdrowiu, czyli właściwie do lat 70. zbierała wszystkie możliwe pamiątki po pradziadku. Udało mi się to uchronić przed zapomnieniem. Jestem strażnikiem pokaźnej kolekcji po pradziadku. Zbieranie tych pamiątek wcale dla prababci nie było takie łatwe, bo pradziadek bardzo dużo podróżował, bardzo dużo występował i nagrywał. Eksponaty można liczyć w tysiącach - podkreślił.

Jak dodał, "obecna wystawa w gościnnym Muzeum Teatralnym ma charakter kameralny". - Ale gdyśmy mieli możliwość - można by zorganizować ekspozycje na całym piętrze Muzeum Narodowego - dodał.

Wystawa potrwa do 4 stycznia

Wystawa ukazuje postać Mieczysława Fogga, jego karierę estradową na tle dwudziestowiecznej historii Polski oraz drogę twórczą, charakteryzującą się konsekwencją i wiernością własnemu stylowi muzycznemu artysty, który mawiał: "nie sztuka błysnąć, sztuka trwać i nie znudzić się".

Posłuchaj

Anna Tabasińska-Tabaczniuk: Mieczysław Fogg to muzyk, którego wielbiło kilka pokoleń Polaków (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Wernisażowi wystawy towarzyszył minirecital wokalisty Jacka Kotlarskiego oraz pianisty i aranżera Dawida Troczewskiego. Szlagiery Fogga - "W małym kinie", "Kiedy będziesz zakochany", "To ostatnia niedziela" - zyskały w nowej aranżacji elementy improwizacji i jazzowej harmonii, zachowując jednak swój klimat stylu retro.

Wystawę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej można oglądać do 4 stycznia.

Mieczysław Fogg, właściwie Mieczysław Fogiel urodził się 30 maja 1901 w Warszawie. Jego najbardziej znane utwory to: "Tango milonga", "To ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos" czy "Bo to się zwykle tak zaczyna". W trwającej ponad 60 lat karierze wystąpił na blisko 16 tysiącach koncertów na całym świecie. Artysta zmarł 3 września 1990 roku, jest pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej