more_horiz
Wiadomości

"Kochał Polskę, kochał ludzi, do końca kochał życie". Premier wspomniał Jerzego Targalskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 08:04
"Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków" - tak zmarłego w niedzielę Jerzego Targalskiego określił premier Mateusz Morawiecki.
Jerzy Targalski
Jerzy TargalskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta zmarł w niedzielę rano, miał 69 lat.

pap targalski 1200.jpg
"Wolna Polska straciła rycerza walczącego o jej umocnienie". Prezydent żegna Jerzego Targalskiego

"Zmarł Jerzy Targalski. Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków" - napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

Premier przypomniał, że Targalski, przebywając na emigracji we Francji, współpracował z "Kontaktem" i paryską "Kulturą". Publikował pod pseudonimem Józef Darski.

"Choć Jego doskonałe zajęcia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przeszły do legendy i ukształtowały całe pokolenie elit państwowych to w wolnej Polsce często był zmarginalizowany i nierozumiany. W ostatnich latach przeżywał jednak twórczą drugą młodość, pisząc fundamentalne prace na temat Bałkanów, cykl »Resortowe Dzieci« czy w końcu błyskotliwą publicystykę" - napisał Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Jak dodał, wszyscy, którzy znali Jerzego Targalskiego, podkreślają, że był człowiekiem bezkompromisowym, ale w życiu prywatnym ciepłym, dowcipnym i wyrozumiałym. "Kochał Polskę, kochał ludzi, do końca kochał życie" - napisał premier.

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także