more_horiz
Wiadomości

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Wielka gala i ogłoszenie laureatów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:59
Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych.
Gala XX Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu
Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Sławomir Orzechowski Forum 1200.jpg
Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" wręczone. Laudacja Prezes Polskiego Radia 
Posłuchaj
00:51 11304473_44.mp3 Rozdano nagrody XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu - relacja Agaty Woźniak (IAR)

Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Wyszedł z domu": za reżyserię i adaptację - Szymona Kuśmidera, za realizację akustyczną - Pawła Szalińskiego i za role aktorskie: Danutę Stenkę, Piotra Adamczyka i Pawła Krucza. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia. 

Posłuchaj
00:25 11304463_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu (IAR)

Czytaj także:

Nagrodę za reżyserię otrzymał Mariusz Bieliński za słuchowisko "Ojcze nasz". Franciszek Pieczka został uznany za najlepszego aktora za rolę Króla Leara w słuchowisku Mariusza Malca będącym adaptacją dramatu Williama Shakespeare'a.

Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio) Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio)

Za rolę pierwszoplanową uhonorowany też został Ignacy Gogolewski za rolę w słuchowisku Wacława Holewińskiego "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem". 

Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Joanny Jeżewskiej w słuchowisku na podstawie dramatu Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny". 

Podsumowanie XX Festiwalu "Dwa Teatry" / Źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowisk: zgłoszonego przez Radio Gdański "Ostry dyżur" dla autora Wojciecha Fułka, reżysera Pawła Chmielewskiego i za realizację akustyczną dla Jacka Puchalskiego, zgłoszonego przez Radio Lublin "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej dla Marii Brzezińskiej za adaptację i reżyserię oraz zgłoszonego przez Radio Olsztyn "Ślady na śniegu" za tekst dla Łukasza Staniszewskiego, za reżyserię dla Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną dla Ryszarda Szmita. 

Szymon Kuśmider, Jacek Kopciński i Igor Gorzkowski podsumowują XX Festiwal "Dwa Teatry" / Źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 


Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymała Marta Rebzda za słuchowisko "Popsute".

Posłuchaj
00:25 11304306_3.mp3 Marta Rebzda powiedziała, że "Popsute" to słuchowisko dokumentalne (IAR)

Michał Zdunik został natomiast nagrodzony za scenariusz będący adaptacją tekstu Marcina Wichy "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Posłuchaj
00:26 11304270_3.mp3 Michał Zdunik: pierwsze podziękowania dla Marcina Wichy - za piękny tekst (IAR)

Nagrodę im. Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Brzoska za realizację trzech słuchowisk: "Popiołów" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, "Nakarmić kamień" na podstawie prozy Bronki Nowickiej w reżyserii Artura Urbańskiego i "Wyście w wiadomym celu do drugiego pokoju" Jarosława Mikołajewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. 

Rozmowa z Jackiem Raginisem-Królikiewiczem / Źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 
Posłuchaj
00:29 11304288_1.mp3 Reżyser Andrzej Brzoska podkreślił, że są to trzy odmienne realizacje (IAR)

Jury doceniło też Michała Braszaka za muzykę i opracowanie muzyczne do słuchowiska "Nikt nie uciecze". Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Lidia Sadowa za kreacje w słuchowiskach "Popsute" Marty Rebzdy i "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

1200_Kamińska.jpg
"Słowo nabiera tam szczególnej intensywności" - Agnieszka Kamińska o teatrze radiowym

Z kolei za drugoplanową rolę męską jurorzy docenili Adama Woronowicza za kreację w słuchowisku "Papież" Tomasza Mana. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich. Otrzymali ją: Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę w dramacie "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Andrzej Mastalerz za rolę w "Pacierz. Nościerz" Mateusza Żaboklickiego.

Posłuchaj
00:33 11304248_2.mp3 Adam Woronowicz podziękował za nagrodę XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (IAR)

Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 2 Polskiego Radia.

Nagroda im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia trafiła do Beaty Jankowskiej.

Ponadto jury honorowym wyróżnieniem doceniło Mateusza Żaboklickiego za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia za słuchowisko "Pacierz. Noścież".

W jury radiowego konkursu XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 zasiadali: Grażyna Barszczewska, Jacek Kopciński, Michał Jacaszek, Igor Gorzkowski i Krzysztof Szuster.

W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży zwyciężył utwór Anny Skuratowicz "Marzycielka". Jury nagrodziło autorkę, reżyserkę i ilustratorkę muzyczną oraz realizatorkę akustyczną - Agnieszkę Szczepańczyk.

Posłuchaj
00:29 11304298_2.mp3 Anna Skuratowicz, odbierając nagrodę, nie kryła wzruszenia (IAR)

Dodatkowo przyznano honorowe nagrody za rolę w słuchowisku "Prymas" autorstwa i w reżyserii Piotra Skotnickiego kobiecą dla Anny Seniuk i za rolę męską w słuchowiskach "Ostatni list" Iwony Rusek oraz "Nieznany żołnierz" Piotra Skotnickiego dla Stanisława Brudnego. 

O werdykcie w kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży zdecydowało jury w składzie: Jarosław Gajewski, Grażyna Kawala i Ewa Ziętek.

Jacek Kopciński o laureatach / Źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Polskiego Radia 

***

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 zorganizowały Polskie Radio i Telewizja Polska. Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem