PO partią lewicową? Tak uważa najwięcej badanych. Sprawdź nowy sondaż
- 22,7 proc. ankietowanych nie potrafi jednoznacznie określić, jaką partią jest Platforma Obywatelska: prawicową, lewicową czy centrową - wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl.
2021-09-27, 07:04
"Jaką partią jest dziś Pani/Pana zdaniem Platforma Obywatelska" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla portalu rp.pl, opublikowanego w poniedziałek.
Powiązany Artykuł
Ziobro: Tusk jest przebiegłym lisem i graczem. Nie chce, aby polska polityka zmierzała ku normalności
Prawica, centrum czy lewica?
7,1 proc. respondentów odpowiedziało, że PO jest dziś partią prawicową. 8,4 proc. ankietowanych uważa Platformę za centroprawicę.
Łącznie za formację o charakterze prawicowym uważa PO 15,5 proc. badanych.
Z kolei zdaniem 14,9 proc. respondentów PO jest formacją centrową, a za formację centrolewicową uważa Platformę 12,7 proc. badanych.
14,7 proc. respondentów wskazało, że PO jest formacją lewicową. Łącznie za formację o charakterze lewicowym uważa Platformę 27,4 proc. badanych.
Natomiast 22,7 proc. ankietowanych nie potrafi jednoznacznie określić, jaką partią jest Platforma, a 19,5 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
- PO jako partię centrową zdecydowanie częściej postrzegają mężczyźni (20 proc.) niż kobiety (11 proc.). Odsetek osób, które ugrupowanie Donalda Tuska uważają za partię centrum rośnie wraz z wiekiem respondentów (co dziesiąta osoba do 24. roku życia, 17 proc. respondentów powyżej 50 lat). Największa opozycyjna partia uważana jest za partię o charakterze centrowym w opinii co piątej osoby o dochodach przekraczających 5000 zł i nieco wyższy odsetek (21 proc.) mieszkańców największych miast - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research, cytowany przez rp.pl.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 21.09-22.09.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
REKLAMA
dz
REKLAMA