Stan wyjątkowy na wschodniej granicy powinien zostać przedłużony? Zobacz nowy sondaż

46,8 proc. Polaków uważa, że stan wyjątkowy powinien być przedłużony, przeciwnego zdania jest 37,5 proc. — wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM.

2021-09-28, 07:06

Stan wyjątkowy na wschodniej granicy powinien zostać przedłużony? Zobacz nowy sondaż
Funkcjonariusz Straży Granicznej. Foto: twitter.com/@Straz_Graniczna

Powiązany Artykuł

1200 mariusz kaminski pap.jpg
Będzie przedłużenie stanu wyjątkowego? Szef MSWiA: musimy podejmować skuteczne działania

Respondenci byli pytani w badaniu, czy są za przedłużeniem stanu wyjątkowego. 28,1 proc. badanych odpowiedziała, że "zdecydowanie tak", 18,7 proc. - że "raczej tak"; 15,6 proc. odpowiedziała, że "raczej nie", a 21,8 proc. - że "zdecydowanie nie". 15,8 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Za kolejnymi dwoma miesiącami stanu wyjątkowego opowiada się 73 proc. osób, które w ostatnich wyborach do Sejmu głosowało za Zjednoczoną Prawicą i 15 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 35 proc. Lewicy, 50 proc. PSL-u i Kukiz’15 oraz 64 proc. Konfederacji.

Czytaj także:

Najbardziej sceptyczni do pomysłu przedłużenia stanu wyjątkowego są wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 73 proc. z nich nie chce takiego rozwiązania. Podobne zdanie ma 13 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 64 proc. zwolenników Lewicy, 46 proc. PSL-u i Kukiz’15 oraz 21 proc. osób, które głosowały na Konfederację. Dziennik zauważa, że o wynikach decydują głównie preferencje polityczne.

Powiązany Artykuł

mid-21927111 (1).jpg
Terroryzm, treści pedofilskie i zoofilskie. Szokujące ustalenia polskich służb ws. migrantów

Sondaż został przeprowadzony 24 września na reprezentatywnej próbie dla populacji Polski. Liczebność próby to 1000 osób. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

"DGP" przypomina, że szef MSWiA Mariusz Kamiński rekomenduje rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego w pasie granicy z Białorusią na maksymalnie dopuszczalny okres 60 dni, a decyzję w tej sprawie ma podjąć rząd. MSWiA uzasadnia wniosek sytuacją na granicy.

W sierpniu i we wrześniu próbowało ją przekroczyć 9400 osób, z czego 8200 zostało zawróconych. Spośród 1200 zatrzymanych migrantów polskie służby przeanalizowały 200 osób. Na konferencji prasowej MON i MSWiA szefowie obu resortów mówili, że 50 z nich jest powiązanych ze środowiskami terrorystycznymi, bojówkami, zbrojnymi formacjami.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej