more_horiz
Wiadomości

Kard. Nycz do studentów: między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 11:42
- Możecie z ufnością wchodzić w nowy rok akademicki - powiedział w piątek kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. inaugurującej nowy rok na Politechnice Warszawskiej. Hierarcha podkreślił jednocześnie, że między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności. Jak zaznaczył, to są dwa źródła dane człowiekowi przez Boga. Eucharystia z udziałem studentów i władz uczelni odbyła się w stołecznym kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. W czasie liturgii odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz
Metropolita warszawski kard. Kazimierz NyczFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

studia studiowanie online egzamin praca dyplomowa 1200.jpg
Nauczanie hybrydowe na uczelniach? Rektorzy: jesteśmy gotowi

Wskazując w homilii na encyklikę papież Jana Pawła II "Fides et ratio", metropolita warszawski zaznaczył, że wiarą nie kłóci się z rozumem. - Między tymi dwoma skrzydłami ludzkiego ducha nie ma żadnej sprzeczności i nie może być sprzeczności, ponieważ te dwa źródła są dane człowiekowi przez Boga Stwórcę - powiedział kard. Nycz.

"Patronka na drodze życia duchowego"

Hierarcha wskazał środowisku akademickiemu św. Teresę z Lisieux mówiąc, że jest ona "patronką na drodze życia duchowego człowieka, także tego, który para się nauką na najwyższym poziomie, na poziomie uniwersyteckim, czy politechnicznym".

- Ona - doktor Kościoła uczy nas prostoty - powiedział kard. Nycz. Przywołując postać kard. Wyszyński powiedział, że Prymas Tysiąclecia przez całą swoja posługę otaczał troską uczelnie wyższe, w tym również Politechnikę Warszawską. - Może być waszym patronem - mówił hierarcha - wskazując na jego "szaloną pracowitość". - Kiedy patrzy się na jego dzienny kalendarz przez całe 33 lata, na to, co zrobił, co zanotował to, to był człowiek niezwykle zorganizowany i niezwykle pracowity. Tylko tacy ludzie osiągają efekty - podkreślił metropolita warszawski.

1200 przemyslaw czarnek pasowanie pap.jpg
"Zaprezentujemy znakomity program reformy ich statusu zawodowego". Szef MEiN przed spotkaniem z nauczycielami

Jako antidotum na wyzwania, które stają dziś przed człowiekiem kard. Nycz wskazał słowa św. Jana Pawła II - "Nie lękajcie się", z którymi papież zwrócił się do świata tuż po wyborze.

- Wiemy, jakie wtedy - 43 lata temu - były lęki, chyba daleko mniejsze, niż te obecne. Gdyby papież stanął tutaj między nami, mówiłby o lękach zerwania tradycji, mentalności, języka między młodym a starszym pokoleniem; pewnie mówiłby o lękach uchodźców i migrantów, co stało się problemem całego świata, z którym sobie absolutnie nie radzimy;, pewnie mówiłby o lękach pandemii choroby, której nikt się nie spodziewał jeszcze pięć lat temu. Na pewno powiedziałby nam dziś: Nie lękajcie się. Bóg jest większy. On zawsze ogarnia nas swoją łaską i swoją mocą - przekonywał kard. Nycz.

Czytaj również:

- Jeśli takich macie patronów jak św. Jan Paweł II, bł. kard. Wyszyński, czy matka Róża Czacka, to możecie wchodzić z ufnością w nowy rok akademicki i prosić Boga, by wspierał nas w tym wszystkim, z czym sobie nie radzicie, co jest trudne, co jest problemem - podsumował kard. Nycz.

kard Kazimierz Nycz PAP 1200.jpg
"Trzeba dokonywać rozróżnienia między migrantem a uchodźcą". Kard. Nycz o sytuacji na granicy

Przed liturgią rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba mówił o wyzwaniach, przed którymi staje nie tylko uczelnia, ale także ludzkość. - Gdy dominuje tendencja do maksymalizacji przyjemności indywidualnej a technologia ułatwia realizację tej doktryny, konieczne jest znalezienie klucza do młodych ludzi, który pozwoli pokazać im, że ta droga na końcu prowadzi do samotności zarówno w skali jednostki, jak i społeczeństwa a nawet cywilizacji - powiedział rektor. Zaznaczył, że "bez współpracy, dbałości o dobro wszystkich i przestrzeń wspólną, oraz bez dobrej komunikacji, nie utrzymamy w naszej uczelni, naszym mieście, kraju, kontynencie, w końcu na naszej planecie warunków sprzyjających rozwojowi". - Być może nie będziemy w stanie utrzymać naszej egzystencji w formie, którą jesteśmy w stanie zaakceptować - kontynuował rektor.

Ostoja tradycji

Podkreślił znaczenie "wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie umocowanych w rodzinie, wspólnocie, także tej duchowej i w tradycji". - To wartości przekazywane w Kościele, ale i na uniwersytetach, także technicznych, które są ostoją tradycji, jak i źródłem innowacyjnych koncepcji dających możliwość zmian na lepsze, zmian, które powinny być nie tylko skuteczne i praktyczne, ale także odpowiedzialne wobec środowiska społecznego, ekonomicznego i naturalnego - zaznaczył rektor Politechniki Warszawskiej.

pg

Zobacz także

Zobacz także