USA blisko historycznej decyzji. Chodzi o izraelskich żołnierzy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w ciągu kilku dni ogłosi sankcje przeciwko batalionowi sił zbrojnych Izraela, który dopuścił się naruszeń praw człowieka na okupowanym Zachodnim Brzegu. Byłby to pierwszy przypadek nałożenia przez USA restrykcji na izraelską jednostkę wojskową.

2024-04-21, 16:56

USA blisko historycznej decyzji. Chodzi o izraelskich żołnierzy
Waszyngton planuje nałożyć sankcje na oddział izraelskiej armii. Foto: PAP/ATEF SAFADI

Sprawa dotyczy batalionu Necach Jehuda, któremu grozi wstrzymanie wszelkiej pomocy wojskowej ze strony USA - powiadomił w sobotę Axios, powołując się na własne źródła.

W czwartek amerykańska organizacja ProPublica poinformowała, że urzędnicy Departamentu Stanu zarekomendowali kilka miesięcy temu Blinkenowi wycofanie pomocy udzielanej niektórym jednostkom wojskowym i policyjnym Izraela, oskarżanym o łamanie praw człowieka na Zachodnim Brzegu.

Sankcje na oddział izraelskiej armii. Zabójstwo 80-letniego Palestyńczyka

Źródło portalu wyjaśniło, że ustalenia ws. Necach Jehudy dotyczą wydarzeń sprzed ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael, przeprowadzonego 7 października 2023 roku. Według mediów jedną ze zbrodni izraelskiego batalionu było zamordowanie w 2022 roku 80-letniego Palestyńczyka Omara Assada. Zabity mężczyzna posiadał też obywatelstwo USA. Batalion powstał jako jednostka specjalna ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Wszyscy jej członkowie to mężczyźni, w dużej mierze żydowscy osadnicy z Zachodniego Brzegu.

Czytaj także:

Do doniesień portalu odniosło się w niedzielę izraelskie wojsko, oświadczając, że nie jest świadome jakichkolwiek planowanych sankcji wobec oddziału Necach Jehuda. Armia zapewniła, że ta formacja realizuje zadania bojowe zgodnie z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego.

REKLAMA

Izrael w wyniku tzw. wojny sześciodniowej w 1967 roku zajął należące wówczas do Syrii Wzgórza Golan, jordański Zachodni Brzeg, część Jerozolimy, okręg Gazy i półwysep Synaj, który w 1979 roku - na mocy egipsko-izraelskiego porozumienia pokojowego - wrócił pod kontrolę Egiptu. Niepodległa Palestyna, o której utworzenie apelują Palestyńczycy i część społeczności międzynarodowej, miałaby obejmować obszar Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy.

Zobacz: podcast "Świat". O co chodzi w wojnie Izraela z Iranem?

dn/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej