X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Müller: TK dał granicę, że w zakresie kompetencji niepowierzonych prawo krajowe ma pierwszeństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 20:30
- Polska szanuje i respektuje prawo unijne w tym zakresie, w którym kompetencje krajowe są przekazane na szczebel unijny. Ale to są wyraźnie określone kompetencje, takie jak chociażby kwestie związane ze handlem, gospodarką, przepływem towarów, usług, osób, po prostu przepisy literalnie wskazane w traktatach unijnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, w komentarzu do czwartkowej decyzji TK.
Rzecznik rządu Piotr Mller
Rzecznik rządu Piotr MüllerFoto: FotoNews/ FORUM

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o nadrzędności konstytucji potwierdza dotychczasowe wyroki tego sądu. Polityk przypomniał, że podobne wyroki wydawano w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech, we Francji, w Czechach, Danii czy w Hiszpanii. Jak mówił, rozstrzygnięcie TK daje jasną granicę, że w zakresie kompetencji niepowierzonych UE prawo krajowe ma pierwszeństwo. 

ZOBACZ TAKŻE
EN_Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez niego przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z konstytucją. Chodzi między innymi o zgodność z konstytucją przepisów unijnych w zakresie kompetencji nieprzekazanych Wspólnocie.

00:17 muller - setka eins .mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller: rozstrzygnięcie TK daje jasną granicę, że w zakresie kompetencji niepowierzonych UE prawo krajowe ma pierwszeństwo (IAR)

Na ten aspekt zwrócił uwagę rzecznik rządu Piotr Müller. - Polska szanuje i respektuje prawo unijne w tym zakresie, w którym kompetencje krajowe są przekazane na szczebel unijny. Ale to są wyraźnie określone kompetencje, takie jak chociażby kwestie związane ze handlem, gospodarką, przepływem towarów, usług, osób, po prostu przepisy literalnie wskazane w traktatach unijnych - zaznaczył rzecznik rządu.

"Każde państwo ma kompetencje do tego, by regulować prawo krajowe"

Wyrok Trybunału kwestionuje też regulacje europejskie dotyczące umożliwienia sądom krajowym orzekanie z pominięciem konstytucji i na podstawie uchylonych norm. Sąd konstytucyjny uznał również za niezgodne z ustawą zasadniczą uprawnienie sądów krajowych do badania legalności aktów powoływania sędziów przez prezydenta oraz uchwał KRS z wnioskiem do prezydenta w tej sprawie.

Czytaj także:

Minister Piotr Müller odrzucił też zarzuty części opozycji określające wyrok TK jako krok w kierunku "polexitu". - Pojawia się pytanie jak [ci politycy] skomentowaliby wyroki, które zapadały w innych krajach członkowskich? Każde państwo ma kompetencje do tego, by regulować prawo krajowe w kompetencjach, które nie są zastrzeżone dla Unii Europejskiej i to realizuje. Stwierdzenie dotyczące rzekomego wychodzenia Polski z Unii Europejskiej jest absolutnie nieuzasadnione jest elementem pewnego rodzaju działań propagandowych ze strony niektórych przedstawicieli opozycji - ocenił rzecznik rządu.

Zdanie odrębne dwóch sędziów

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał sprawę w pełnym składzie. Wyrok zapadł większością głosów. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.

ms, mbl

 

Czytaj także

Prawo unijne czy krajowe? Wiceminister sprawiedliwości: chodzi o potwierdzenie oczywistego faktu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:43
- To, o co toczy się gra, to potwierdzenie pewnego faktu, który dla polskiego Trybunału Konstytucyjnego oczywisty jest już od kilkunastu lat - powiedział na antenie TVP Info wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski, odnosząc się do rozpoznawanej przez TK sprawy wyższości prawa unijnego nad krajowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaleta: podobne wyroki wydały TK w Rumunii i Niemczech. Nikt nie mówi, że wychodzą z UE

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 19:22
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że Polska nie jest jedynym krajem, który uznaje nadrzędność swojej konstytucji nad prawem europejskim. Odniósł się w ten sposób do dzisiejszego orzeczenia TK o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest to wstęp do polexitu". Poseł Lewicy o sprawie toczącej się w TK

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 15:29
- Jeżeli nagle będziemy kwestionować legalność naszego wstąpienia do UE i legalność podpisanych umów to nie będzie dobrze wyglądało. Jest to wstęp do polexitu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica).              
rozwiń zwiń