Co z zakazem handlu w niedzielę? Senatorowie dyskutowali o nowelizacji prawa

Senat debatował o nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Poselska inicjatywa ma na celu uszczelnieniu obowiązujących przepisów.

2021-10-07, 23:33

Co z zakazem handlu w niedzielę? Senatorowie dyskutowali o nowelizacji prawa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Andrey Burstein/ Shutterstock

W myśl nowelizacji, w niehandlowe niedziele sklepy świadczące usługi pocztowe będą mogły być otwarte, jeśli wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym. W takim przypadku przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad połowę ich pozostałych przychodów.

Powiązany Artykuł

sklepy1200.jpg
Ekspert NSZZ "Solidarność": wkrótce nastąpi uszczelnienie handlu w niedzielę

"Łamanie zasad konkurencji"

Senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Piecha tłumaczył, że nowelizacja wynika z prób obchodzenia prawa . - Z czasem tę lukę prawną zaczęły wykorzystywać duże sieci handlowe, jak również mali przedsiębiorcy, czyniąc ograniczenie handlu w niedzielę coraz większą fikcją. Nie ulega wątpliwości, że w takich wypadkach mamy do czynienia ze zjawiskiem łamania zasady uczciwej konkurencji i interwencja staje się konieczna - powiedział Wojciech Piecha.

Posłuchaj

Senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Piecha o nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

Przeciwko ustawie autorstwa posłów PiS jest Koalicja Obywatelska. Senator tej formacji Adam Szejnfeld złożył wniosek o odrzucenie nowelizacji. Polityk argumentował, że ograniczenia w handlu w niedziele i święta dotyczą mniejszości państw europejskich. - Nie ma ani jednego państwa, gdzie jest zakaz i tylko 37 procent państw, gdzie są ograniczenia. Gdybyśmy wzięli samą Unię Europejską, to ograniczenia są w 9 na 27 państw - mówił Adam Szejnfeld.

Posłuchaj

Senator KO Adam Szejnfeld tłumaczy wniosek o odrzucenie nowelizacji (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Propozycje poprawek do ustawy 

Koalicja Obywatelska złożyła też szereg poprawek. Dotyczą one między innymi obniżenia z 50 do 40 procent wymiaru tak zwanej działalności przeważającej, umożliwiającej objęcie wyjątkiem od zakazu handlu w niedziele i święta. Kolejna z propozycji zakłada umożliwienie zatrudniania w sklepach, które mogą pracować w niedziele, uczniów i studentów do 26. roku życia oraz emerytów i rencistów.

REKLAMA

Głosowanie nad nowelizacją ma odbyć się jutro, pod koniec posiedzenia Senatu.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej