Nagrody za kultywowanie pamięci o Kresach. IPN wręczy statuetki "Semper Fidelis"
Instytut Pamięci Narodowej wręczy po raz trzeci Nagrody "Semper Fidelis", by w ten sposób wyróżnić osoby, instytucje i organizacje, działające na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Uroczystość rozpocznie się w południe na Zamku Królewskim w Warszawie, a Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
2021-10-08, 03:57
Rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz wyjaśnia, że kapituła Nagrody honoruje wyróżnieniem "Semper Fidelis" wyjątkowe osoby i instytucje, "które pielęgnują cmentarze, dziedzictwo niematerialne, które pielęgnują i dbają o to, co pozostało po Polsce na Kresach Wschodnich".
Powiązany Artykuł
"Zostali na Wschodzie...". Hlebowicz o Polakach, którzy nie opuścili Kresów Wschodnich
Posłuchaj
Rafał Leśkiewicz dodaje, że nagroda oprócz podziękowania ma też wymiar edukacyjny. - Ponieważ wraz z nagraniem osób czy instytucji staramy się także rozpowszechniać wiedzę na temat tego, co Polska utraciła po 1945 roku - mówi. Przez te wyróżnienia Instytut chce też pokazywać jakie było dziedzictwo polskich Kresów i wskazywać, że na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej.
Czytaj także:
- Polskie ślady od Tarnopola po Wilno, sto lat temu i dziś
- Hołd dla ofiar sowieckiego terroru. W Warszawie uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
Laureatów wyłoniła Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN Karol Nawrocki. Kapituła w każdym roku ma również możliwość przyznania jednej nagrody post mortem.
W tym roku nagrody odbiorą laureaci zarówno z tego jak i z 2020 roku. W ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa, nagrody zostały przyznane, ale nikt ich osobiście nie mógł odebrać.
REKLAMA
mbl
REKLAMA