Minister sprawiedliwości: politycy opozycji z Tuskiem na czele zapomnieli, że podkreślali nadrzędność konstytucji
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że z wielkim zdziwieniem przyjmuje fakt wzmożonej aktywności Donalda Tuska, który kwestionuje nadrzędność polskiej konstytucji nad prawem unijnym.
2021-10-08, 17:24
Powiązany Artykuł
Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na prymat prawa krajowego nad unijnym
Trybunał Konstytucyjny przychylił się wczoraj do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej - w rozumieniu wskazanym we wniosku - są niezgodne z Konstytucją. Wniosek szefa rządu zawiera trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.
Posłuchaj
- Konstytucja często towarzyszyła politykom Platformy Obywatelskiej, kiedy głośno krzyczeli, że ona jest najwyższej rangi aktem prawnym, który winien regulować funkcjonowanie organów i instytucji państwa polskiego. I nagle ci sami ludzie, ci sami politycy, ci sami liderzy z Donaldem Tuskiem na czele zdają się zapominać, o tej swojej niegdyś długiej historii aktywności publicznej podkreślającej nadrzędność polskiej konstytucji – powiedział Ziobro na konferencji prasowej w Warszawie.
REKLAMA
Podkreślił, że politycy ci "dziś niczym goście z innej planety ogłaszają, że oto traktaty europejskie są najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce, że Trybunał Konstytucyjny orzekając, że konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce, dopuścił się zdrady stanu".
- Prof. Grosse: instytucje UE przyznają sobie prawo supremacji nad narodowymi konstytucjami
- Schetyna: wolno nam tyle samo co każdemu krajowi europejskiej Wspólnoty
- Hipokryzja, cynizm w polityce jest od zawsze, ale ten poziom po stronie polityków Platformy aż uderza - dodał Ziobro.
Decyzja TK
W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.
REKLAMA
Wynik TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.
Morawiecki podkreślił równocześnie, że wejście Polski do UE było "jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci", a "miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów"
dn
REKLAMA