Spotkanie przedstawicieli V4 i Egiptu dot. współpracy. Udział w nim weźmie szef polskiego rządu
Kwestia migracji, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje UE-Egipt będą wśród tematów spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, które odbędzie się we wtorek w Budapeszcie. Weźmie w nim udział także premier Mateusz Morawiecki.
2021-10-11, 17:44
Spotkanie organizowane jest w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 30 czerwca 2022 r. Przewidziano spotkanie premierów państw V4, sesję plenarną w formacie V4+Egipt oraz lunch roboczy liderów. Przed południem szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydent Egiptu wygłoszą oświadczenia dla prasy.
Powiązany Artykuł
Premier: staramy się chronić nasze granice w duchu zobowiązań międzynarodowych
"Dyskusja o migracji, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje między Unią Europejską a Egiptem i unijne wsparcie dla rozwoju gospodarczego tego kraju, to jedne z głównych tematów rozmów przedstawicieli grupy V4 i Egiptu" - poinformował w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.
Dodał, że szczególnie istotne z punktu widzenia możliwości zacieśniania współpracy będą kwestie dotyczące sektora turystycznego. Ważnym tematem - stwierdził - będzie również perspektywa wspólnych działań na terenie Afryki w zakresie rozpowszechniania szczepień przeciwko COVID-19.
Ostatnie spotkanie w formacie V4+Egipt, również z udziałem prezydenta Sisiego, odbyło się w lipcu 2017 r. w ramach ówczesnej prezydencji węgierskiej w Grupie Wyszehradzkiej.
REKLAMA
"Kraje Grupy Wyszehradzkiej łączą wspólne potrzeby"
Piotr Müller zwrócił uwagę, że zasadniczym zadaniem państw V4 jest zacieśnianie współpracy regionalnej pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami, które obecnie przewodniczą w Grupie.
"Jednym z kluczowych celów prezydencji Węgier jest wykorzystanie globalnych przemian gospodarczych, poprawa bezpieczeństwa państw Grupy oraz równoprawne uczestnictwo państw V4 w debacie o przyszłości całej Unii Europejskiej. Wyniki gospodarcze regionu, wysokie zatrudnienie oraz niski poziom długu publicznego nadają jednocześnie Grupie znaczenie na poziomie politycznym" - stwierdził.
Rzecznik rządu dodał, że "ostatnie lata współpracy pokazują, że kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy nie tylko historia, lecz także wspólne potrzeby, wyzwania i interesy".
REKLAMA
ng
REKLAMA