more_horiz
Wiadomości

Prezes ZUS: bezpieczeństwo wypłaty świadczeń jest zapewnione

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 23:16
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska mówiła w Sejmie, że stabilizacja i bezpieczeństwo wypłaty świadczeń jest zapewnione. Sytuacja w ZUS oraz terminowość wypłaty świadczeń była tematem posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska
Prezes ZUS Gertruda UścińskaFoto: AH/ FORUM

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy wnioskowali o zwołanie posiedzenia, pytali prezes ZUS m.in. istniejący spór zbiorowy oraz redukcję zatrudnienia.

shutterstock senior free emeryt free emerytura free 1200.jpg
2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów. Efekt Polskiego Ładu w praktyce

Gertruda Uścińska mówiła, że z organizacjami związkowymi jest prowadzony dialog. Stwierdziła, że dowodem na to jest zawarte niedawno porozumienie w sprawie podwyżek w wysokości 300 złotych z wyrównaniem od 1 lipca. Dodała, że władze ZUS starają się o to, aby od przyszłego roku pracownicy Zakładu otrzymali podwyżki o 6 proc.

Czytaj także: 

Gertruda Uścińska powiedziała, że przed 2015 rokiem przez prawie 8 lat pracownicy otrzymywali niewielkie podwyżki, co doprowadziło do zapaści płacowej. Prezes ZUS tłumaczy, że wyprowadzenie tego przez okres kilku lat, jak to ujęła "wcale nie jest możliwe".

00:29 prezes zus setka 1 .mp3 Prezes ZUS o sytuacji płacowej Zakładu (IAR)

ZUS realizuje w Polsce zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która wróciła z Senatu do Sejmu przewiduje, że ZUS zajmie się także obsługą programu Rodzina 500+. Obecnie obowiązek ten spoczywa na samorządach.


mbl


Zobacz także

Zobacz także