more_horiz
Wiadomości

Pomoc ciężko chorym dzieciom i modernizacja szpitali. Paweł Mucha: żadna złotówka z Funduszu Medycznego nie przepadnie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:44
- To nie są środki wygasające - zapewnił w środę doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha. Wyjaśnił, że w ciągu 9 lat to będzie blisko 38 mld zł.
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: Maciej Biedrzycki/ KPRP - Twitter/@prezydentpl
autyzm dziecko chłopiec 1200.jpg
Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

W czasie rozmowy z portalem onet.pl doradca społeczny prezydenta pytany był o Fundusz Medyczny, który miał pomagać najciężej chorym, zwłaszcza dzieciom oraz w modernizacji szpitali. Na koncie funduszu miało być 3 mld zł.

We wtorek 12 września "Gazeta Wyborcza" podała, że zgodnie z planami finansowymi Funduszu Medycznego łącznie wydatki miały wynieść 1,8 mld zł, zaś 2,4 mld zł miało pozostać do dyspozycji Ministra Finansów. Z planowanych wydatków zrealizowano jedną dziesiątą. "Według danych Ministerstwa, choć szpitale pediatryczne toną w długach, na leczenie dzieci z Funduszu Medycznego przeznaczono zaledwie niecałe 110 mln zł" - napisała "GW".

Doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha wyjaśnił w rozmowie z portalem onet.pl, że "fundusz jest finansowany ze środków publicznych". - Perspektywa jest 9. letnia, to jest prawie 40 mld zł. Wszystkie te środki będą wydane na te potrzeby, które są określone w ustawie - zapewnił Mucha.

"2 mld zł na wsparcie szpitali onkologicznych"

Poinformował, że "za chwilę odbędzie się konkurs w zakresie wsparcia szpitali pediatrycznych z alokacją na 1,5 mld zł". Wyjaśnił, że "w przyszłym roku pójdzie na wsparcie szpitali onkologicznych 2 mld zł, zaś w zakresie szpitali ogólnopolskich 1 mld zł". Dodał, że dotyczy to tylko subfunduszu infrastruktury strategicznej.

Wspomniał także o środkach, które idą z funduszu na bezlimitowe świadczenia dla dzieci.

Czytaj także:

Przyznał, że w pandemii dostęp do służby zdrowia w ogóle był utrudniony.

Na pytanie, gdzie osoby potrzebujące wsparcia z Funduszu Medycznego mogą się zgłaszać, doradca społeczny prezydenta wskazał Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia.

- Z tej puli żadna złotówka nie przepada. To nie są środki wygasające - zaznaczył Mucha. Powiedział, że opracowano wykaz, na którym znalazło się 35 technologii lekowych. - Mamy pięć technologii lekowych stosowanych w chorobach rzadkich - wskazał doradca społeczny prezydenta i dodał, że "one już trafiają do osób chorych". - Chcielibyśmy, aby trafiały jeszcze szybciej - mówił.

"Projekt ustawy w Sejmie"

Powołanie Funduszu Medycznego zapowiedział w marcu 2020 r. prezydent Andrzej Duda, a pod koniec czerwca ub.r. złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. W połowie września Sejm ją uchwalił.

Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto Fundusz ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.

Fundusz Medyczny jest funduszem celowym. Jego dysponentem jest Minister Zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.

PAP/ jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem