more_horiz
Wiadomości

Kiedy ruszy budowa zapory na granicy z Białorusią? Rzecznik SG zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:41
- Chcielibyśmy, by budowa zapory na granicy z Białorusią ruszyła jeszcze w tym roku; projekt jest już gotowy - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Podkreśliła, że zapora powstanie jedynie wzdłuż granicy lądowej. SG ma wkrótce poinformować o jej dokładnej długości.
Kryzys migracyjny w Polsce
Kryzys migracyjny w PolsceFoto: FORUM/Michal Kosc

granica polski free słupek ttr sg 1200 .jpg
36 nielegalnych imigrantów w busie. Polski kierowca zatrzymany

Na piątkowej konferencji prasowej rzecznik Straży Granicznej została zapytana o przygotowania do budowy zapory na granicy z Białorusią. - Oczywiście jesteśmy zaangażowani (...) Uczestniczymy w rozmowach, wybieraliśmy opcję, która będzie dla nas najbardziej korzystna - odparła. Poinformowała przy tym, że gotowy jest już projekt instalacji.


Posłuchaj
00:24 11347397_1.mp3 SG o próbach forsowania granicy Polski z Białorusią (IAR)

 

Na pytanie, czy zapora powstanie na długości całej granicy z Białorusią, ppor. Michalska zaprzeczyła. - Przypominam, że ten odcinek w Nadbużańskim Oddziale SG ma naturalną zaporę, jaką jest rzeka Bug i jest to zapora dość skuteczna - powiedziała. Jak podkreśliła, bariera powstanie jedynie wzdłuż granicy lądowej. - O dokładnej długości poinformuję wkrótce. Na pewno nie będzie to całość granicy - dodała.

- Chcielibyśmy, żeby budowa tej zapory ruszyła jeszcze w tym roku, ale jest za wcześnie, żebym mogła deklarować, czy to na pewno będzie w tym roku - przekazała też rzecznik SG. Jak dodała, część instalacji, które obecnie funkcjonują na granicy, prawdopodobnie pozostanie tam mimo budowy nowej zapory.

Prace w parlamencie

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią, Sejm uchwalił w czwartek. Projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu.

Regulacja określa zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Ustawa zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

pkur

Zobacz także

Zobacz także