Czy Polsce grozi kolejna powódź? Potężnie rozgrzany Adriatyk. Widmo niżu genueńskiego

Część modeli pogodowych wskazuje, że w przyszłym tygodniu nad Europą Środkową może utworzyć się niż genueński. Jego powstanie wiązałoby się z bardzo intensywnymi opadami, które mogłyby doprowadzić do kolejnej powodzi w Polsce i sąsiednich krajach. 

2025-07-04, 20:44

Czy Polsce grozi kolejna powódź? Potężnie rozgrzany Adriatyk. Widmo niżu genueńskiego
Część modeli wskazuje na możliwe utworzenie niżu genueńskiego. Foto: meteologix.com

Niż genueński nad Europą

"Ostatnio modele średniej rozdzielczości zaczęły łapać dość wyraźny sygnał w głównych wyliczeniach i wiązkach, które wskazują na rozwój potencjalnego niżu genueńskiego w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia" - zauważa facebookowy profil Sieć Obserwatorów Burz, zajmujący się tematyką pogodową. 

Jak wskazano, Na północy Europy pojawiła się "kropla chłodu", która zmierza w stronę Morza Śródziemnego. Z kolei nad Zatoką Genueńską modele wskazują na sygnał niskiego ciśnienia. Niż, który może się wytworzyć, przyniósłby potężną masę wilgoci nad Europę Środkową. Wpływ na to miałaby również rekordowa temperatura Morza Adriatyckiego. 

Możliwe potężne opady

Szacunki są mocno rozrzucone. Gdyby faktycznie utworzył się niż genueński, mógłby on spowodować opady deszczu trwające od kilku godzin, do nawet 2-3 dni. Bardziej alarmujący jest jednak poziom opadów, który może wynieść od 50 mm, do nawet 300 mm, co mogłoby doprowadzić do kolejnej powodzi

Wciąż trudno oszacować, czy faktycznie wyliczenia poszczególnych modeli się potwierdzą. Jest to jednak realne. Wyliczenia modelu ICON oraz GEM wskazują na niż genueński z opadami, ale główny model ECMWF temu przeczy. Co istotne, główny obszar oddziaływania niżu mógłby się znaleźć nad Polską

REKLAMA

"Na ten moment tworzenie prognozy nie ma większego sensu z powodu dużego rozstrzału wyliczeń poszczególnych modeli i ich wiązek, natomiast warto mieć z tyłu głowy myśl, że coś nieciekawego pod kątem pogodowym i hydrologicznym może się zadziać w następnym tygodniu" - podał profil. Dodał jednak, że powódź jest mało prawdopodobna, mimo że część wyliczeń na nią wskazuje. Modele nie dają w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi. 

Czytaj także:

Źródło: facebook/Sieć Obserwatorów Burz/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej