more_horiz
Wiadomości

Trwa 37. Warszawski Festiwal Filmowy. Dziś poznamy laureatów konkursu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 03:20
Dziś poznamy zwycięzców 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Multikinie Złote Tarasy. W tym roku wielbiciele światowego kina mogli obejrzeć 170 filmów z ponad 50 krajów świata. Na Festiwalu są pokazywane zarówno pełnometrażowe filmy fabularne, jak i filmy krótkometrażowe, a także dokumenty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksandr Petrunovskyi/shutterstock

Dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn mówi, że o Nagrodę Główną Festiwalu walczy w tym roku 15 filmów. Główna Nagroda - Warsaw Grand Prix w wysokości 100 tysięcy złotych - zostanie przyznana najlepszemu filmowi. Nagroda zostanie przyznana za reżyserię. Jury Konkursu międzynarodowego przyzna też Nagrodę Specjalną, którą może otrzymać aktor, kompozytor, montażysta, operator obrazu, producent, reżyser, scenarzysta lub scenograf.

Dyrektor Laudyn dodaje, że filmy walczące o Nagrodę Główną zostały wyprodukowane w wielu krajach świata, a wśród nich jest też film polski - "Brigitte Bardot cudowna" - w reżyserii Lecha Majewskiego. W Konkursie Międzynarodowym startuje też polsko-ukraińska koprodukcja "Nosorożec" w reżyserii Olega Siencowa.


Czytaj także:
Dyplomaci-wobec-Holokaustu-633.jpg
Ryzykowali własnym życiem, aby ratować Żydów. Rusza przegląd filmów o dyplomacji w okresie II WŚ

Nagrody przyznane będą również w Konkursie 1 - 2, czyli debiutów reżyserskich lub drugich filmów, w Konkursie Wolny Duch, Konkursie Dokumentalnym, Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Swoje nagrody wręczą również Jury Ekumeniczne, Jury FIPRESCI, Młode Jury FIPRESCI oraz Jury NETPAC.

Posłuchaj
00:55 11348777_1.mp3 Dziś poznamy zwycięzców 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Materiał Witolda Banacha (IAR)

Czytaj także:

Festiwal w czasach pandemii 

Stefan Laudyn podkreśla, że tegoroczny Festiwal - mimo że odbywał się w czasie pandemii - dał wiele radości twórcom i widzom, ponieważ do Warszawy przyjechali filmowcy z całego świata, którzy mogli skonfrontować swoje produkcje z widzami. Ci z kolei są niezwykle zadowoleni z możliwości porozmawiania z reżyserami, aktorami czy producentami.

Choć nagrody zostaną przyznanie dziś, to projekcje Festiwalu zakończą się w niedzielę, wtedy pokazane zostaną między innymi filmy, które zwyciężyły w poszczególnych konkursach.

jbt

Zobacz także

Zobacz także