"Walec laicyzacji nie przejechał przez Polskę dzięki tej uczelni". Czarnek w 20-lecie WSKSiM
20 lat Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej to ciągła walka o prawdę - powiedział w sobotę w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ogłosił, że uczelnia prowadzona przez redemptorystów na mocy jego decyzji zmieniła nazwę na Akademia Kultury Społecznej i Medialnej.
2021-10-16, 12:07
Przemysław Czarnek uczestniczył w Toruniu w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, prowadzonej przez redemptorystów.
Powiązany Artykuł
Wynagrodzenia nauczycieli wzrosną? Szef MEiN zapewnia o dialogu ze związkowcami
Nowa nazwa uczelni
W uroczystości wzięli też udział m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz wiceministrowie sprawiedliwości Michał Woś, zdrowia Waldemar Kraska, rozwoju i technologii Piotr Uściński, a także biskupi seniorzy diecezji toruńskiej - Andrzej Suski, włocławskiej - Wiesław Mering oraz pomocniczy łomżyński - Tadeusz Bronakowski.
Posłuchaj
- 20 lat Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej to ciągła walka o prawdę. Walec laicyzacji nie przejechał przez Polskę i nie przejedzie, bo jest ta uczelnia. Chcę z dumą i radością ogłosić, że od dwóch dni nie ma już WSKSiM, ale Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - podkreślił Przemysław Czarnek.
Szef resortu edukacji i nauki wręczył dyplomy uznania dla założyciela i pierwszego rektora WSKSiM o. Tadeusza Rydzyka oraz obecnego rektora Zdzisława Klafki.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Jesteście tymi, na których polegamy w kształceniu naszej młodzieży". Premier podziękował nauczycielom
- "Potrzeba ludzi etycznych". O. Tadeusz Rydzyk zapowiada nowy kierunek na WSKSiM
Listy prezydenta i premiera
Prezydent Andrzej Duda przesłał na inaugurację list, który odczytała szefowa jego kancelarii. "Po ponad roku trudnych doświadczeń związanych z pandemią koronawirusa przekonaliśmy się jeszcze bardziej, jak wielką wartością jest możliwość osobistego spotkania i bezpośredniej rozmowy. (...) Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku akademickim nastąpi pełny powrót do tradycyjnych zajęć, a w murach uniwersytetów, akademii, politechnik i szkół wyższych na nowo zagoszczą studenci" - napisał Andrzej Duda.
Wskazał, że WSKSiM kształci młodych ludzi w bardzo ważnych dziedzinach jak m.in. dziennikarstwie, naukach politycznych, pielęgniarstwie i komunikacji społecznej. "Są to zawody i specjalności, w których oprócz wiedzy i merytorycznego przygotowania szczególnie ważna jest etyka. Dziękuję władzom i profesorom oraz wszystkim, którzy tworzą tę wyjątkową uczelnię za to, że od dwudziestu lat budują państwo środowisko sprzyjające formacji młodych ludzi w duchu społecznej odpowiedzialności, umiłowania ojczyzny i zachowania dziedzictwa, jakie pozostawili nam św. Jan Paweł II i bł. kardynał Stefan Wyszyński" - zaznaczył prezydent.
List przesłał także premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił w nim, że "inauguracja roku akademickiego jest czasem nadziei, planów i nowego otwarcia". "Cała społeczność uczelni staje przed szansą, aby spełniać ambicje i marzenia oraz w pełni wykorzystać potencjał, który tkwi w każdym z nas. (...) Wierzę, że w rozpoczynającym się roku akademickim wrócimy do takiego sposobu funkcjonowania uczelni, jaki znamy z okresu przed pandemią koronawirusa" - napisał szef rządu w liście, który odczytał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Zdaniem Mateusza Morawieckiego możliwe będzie znów wcielanie w życie idei studiów opartych na bezpośrednim kontakcie i relacji mistrz-uczeń.
REKLAMA
AKSiM ma już 20 lat
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej zainaugurowała 21. w swojej działalności rok akademicki. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele środowiska uczelni, samorządu lokalnego, naukowcy, politycy, a także studenci WSKSiM. W programie znalazły się m.in. filmowe sprawozdanie z działalności WSKSiM w minionym roku akademickim rektora o. Zdzisława Klafki i wykład inauguracyjny prof. Janusza Kaweckiego, członka KRRiT pt. "Posługa myślenia jako służba prawdzie".
Po inauguracji w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II zaplanowano mszę świętą pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji toruńskiej Andrzeja Suskiego.
jmo
REKLAMA