more_horiz
Wiadomości

"Wszystkie uzgodnione punkty są zrealizowane". Szef MEiN podsumował rok swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 15:18
Minister edukacji i nauki powiedział, że wszystkie punkty, jakie założył sobie przed objęciem funkcji szefa resortu, zostały spełnione. Przemysław Czarnek podsumował rok pracy na stanowisku ministra edukacji.
Przemysław Czarnek
Przemysław Czarnek Foto: PAP/Piotr Nowak

Wśród największych osiągnięć minister wymienił programy rozwijające uczniów i unowocześniające szkoły. - To z czego się najbardziej cieszę, to są "Laboratoria przyszłości" i miliard złotych, ogromne środki na unowocześnienie nauczania w szkołach podstawowych - powiedział minister. 

Czytaj także:
szkoła 1200 free.jpg
Tekieli: jeśli szkoła nie będzie atrakcyjna w treściach, nie będzie konkurować ze światem zewnętrznym

- To jest też program "Poznaj Polskę", dzięki któremu już dzisiaj w trasie jest ponad 150 tysięcy dzieci z kilku tysięcy placówek oświatowych. W kolejnym tygodniu dołożymy kolejne miliony złotych do tego programu, a w przyszłym roku - sto kilkadziesiąt milionów złotych - dodał Przemysław Czarnek. Minister wymienił też programy pomagające uczniom po miesiącach zdalnej nauki, czyli między innymi dodatkowe zajęcia sportowe i zajęcia wspomagające.

Czytaj także:

Zapowiedź zmian

Czytaj także:
Piontkowski free tt-1200.jpg
Czy szkoły czekają zmiany w podstawie programowej? Wiceminister edukacji wyjaśnia

Przemysław Czarnek powiedział, że jednym z priorytetów na najbliższy rok jest praca nad zmianą podstaw programowych. - Po to, żeby już od 1 września 2022 roku je odchudzić tam, gdzie jest to możliwe. Żeby spowodować, że dzieci i młodzież będą nieco mniej przebywać w szkole niż dzisiaj, bo dzisiaj są rzeczywiście przeładowane te programy, siatka godzin, programy zajęć - mówił Przemysław Czarnek.

W szkolnictwie wyższym minister zapowiedział nowelizację "Konstytucji dla nauki", bo, jak powiedział: "pokazała pewne mankamenty reformy Jarosława Gowina, które trzeba usunąć". Chodzi między innymi o sposób oceny uczelni, zmiany punktacji czasopism i wydawnictw, a także większą transparentność awansu naukowego.

W najbliższych tygodniach resort ma przedstawić szczegóły nowego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych - historia i teraźniejszość.

Przemysław Czarnek objął stanowisko ministra edukacji i nauki po Dariuszu Piontkowskim, który został wiceszefem resortu.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem