more_horiz

Tekieli: jeśli szkoła nie będzie atrakcyjna w treściach, nie będzie konkurować ze światem zewnętrznym

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:00
- Bez zakazu używania urządzeń mobilnych w szkole, nauczyciele nie będą w stanie skupić uwagi uczniów na lekcjach. Trzeba pamiętać też o atrakcyjnych treściach i zwiększaniu zajęć sportowych - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta i komentator.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oksana Kuzmina

Gość PR24, w Dniu Edukacji Narodowej, mówił o tym, czy współczesna edukacja jest w dobrej, czy złej kondycji. Jak podkreślił, systemy edukacyjne w różnych krajach różnią się, ale można wątpić, czy elity liberalne, które rządzą na Zachodzie, chcą rozwoju dla młodych ludzi.

- Mam co do tego głębokie wątpliwości patrząc, w jakim kierunku ewoluowała szkoła za czasów rządów koalicji PO-PSL. Chodziło bardziej może o to, by zamiast rozwoju, kształcić głupich konsumentów, którzy pozbawieni głębszej refleksji ulegali modom, a jak wiadomo, te służą temu, by sprzedawać więcej i drożej - zauważył Robert Tekieli.

Przemysław Czarnek 1200.jpg
Szef MEiN: podnosimy wynagrodzenia nauczycielom, a nie związkom zawodowym

"Ideologizacja"

Dodał, że warto zadać sobie też pytanie, czy edukacja ma "podnosić" ludzkie dusze i kształtować te młode, zarażać ideałami, które mogą pozytywnie wpłynąć na życie poprzez wybór celów. Mamy więc obecnie, jak powiedział, dwa komponenty edukacji zachodniej. Jednym z nich jest ideologizacja, a drugim wpływ cywilizacyjny określany mianem "cyfrowego smogu".

- Bez zakazu używania urządzeń mobilnych w szkole, nauczyciele nie będą w stanie skupić uwagi uczniów na lekcjach. Ponadto, jeśli dziś szkoła nie będzie komunikować się poprzez sytuacje i treści atrakcyjne, to nie będzie w stanie konkurować ze światem zewnętrznym. Z tym łączy się właśnie brak komórek w szkole i jednocześnie obecność większej liczny godzin sportu - mówił Robert Tekieli.

KEN

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 14 października 1773 roku przez Sejm Rzeczypospolitej, który powołał Komisję Edukacji Narodowej. Był to pierwszy w Europie urząd odpowiedzialny za oświatę. Uznawany jest za pierwowzór Ministerstwa Oświaty. KEN zajął się reformą studiów wyższych, założył seminaria nauczycielskie i szereg szkół. Powołał Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które miało opracowywać podręczniki zgodne z nowym, oświeceniowym programem nauczania.

Posłuchaj
12:44 PR24_mp3 2021_10_14-11-33-50.mp3 R. Tekieli o współczesnej edukacji i wyzwaniach, jakie stoją przed nią ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Robert Tekieli (publicysta, komentator)

Data emisji: 14.10.2021

Godzina: 11:33 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem